25/10/2023
Ellinoroston Celtics 12 14 8 15 - 49 -
Πασοκlahoma City Thunder 16 13 17 10 - 56 -

Με οδηγό τον Γνάτη η ΠΑΣΟΚlahoma!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για την ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισε τους Ellinoroston Celtics με 49-56 στο Athens Sports Hall!

Με τον Χαρικιόπουλο να κυριαρχεί μέσα στην ρακέτα και να πετυχαίνει 8 πόντους, οι Ellinoroston Celtics προηγούνταν με 8-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Γνάτη και 5 του Μπακογιάννη, προσπέρασαν με 12-16!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 συνεχόμενους πόντους του Γνάτη και τρίποντο του Δημακόπουλου, η ΠΑΣΟΚlahoma πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 26-29. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Μαλτέζος και Χαρικιόπουλος με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Διαμαντόπουλου πάτησε γκάζι και με 6 νέους πόντους του Γνάτη, 5 του Κεφαλόπουλου και 4 του Μελισσά, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 34-46. Ο Φυλακτός με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ 2 πρόσθεσε ο Μαλτέζος. Σκορ τρίτης περιόδου 34-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γαλάζιοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Κεφαλόπουλο, Γνάτη και Μελισσά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 49-56. Για τους Ellinoroston Celtics στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Νικολαΐδης, Παπαϊάκος, Μαλτέζος και Δαυίδ.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 17/44 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/11 βολές, 20/54 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των Ellinoroston Celtics ο Χαρικιόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 6/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 4 τάπες. Betsson mvp της ΠΑΣΟΚlahoma ο Γνάτης με 26 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 11/17 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Ellinoroston Celtics (Ασημάκος): Γιαννάκος, Ασημάκος, Χαρικιόπουλος 12, Δαυίδ 7 (1), Μαλτέζος 8, Νικολαΐδης 10 (1), Παπαϊάκος 5, Φυλακτός 7 (1), Πιρπιρόγλου

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Διαμαντόπουλος): Δημακόπουλος 3 (1), Γνάτης 26 (1), Κεφαλόπουλος 9 (1), Κοτσαμπασάκης 2, Λιακίδης 1, Λουκόπουλος, Μελισσάς 8, Μπακογιάννης 5 (1), Συρίγος 2

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Γνάτη!