14/09/2023
Beerokoillers 13 11 4 11 - 39 -
Fast Break 12 25 15 10 - 62 -

Με ογκόλιθο Μητρέλο οι Fast Break!

Ονειρικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα έκαναν το βράδυ της Πέμπτης οι Fast Break και με παίκτη ορχήστρα των ογκόλιθο μέσα στη ρακέτα Παναγιώτη Μητρέλο να σκοράρει 25 πόντους και να κατεβάζει 13 ριμπάουντ, επικράτησε πολύ άνετα με 39 – 62 απέναντι στους απίστευτα άστοχους Beerokoillers, παίρνοντας την πρώτη τους νίκη για τον πρώτο όμιλο της Development.

Νέα σεζόν, νέα όνειρα με τον βασικό κορμό των ομάδων να είναι ο ίδιος και τους δύο να μπαίνουν στο πρώτο δεκάλεπτο με διάθεση να επιβάλουν τον ρυθμό τους.Οι Break ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα με πρωταγωνιστές τους Ηλιάδη και Μητρέλο να πετυχαίνουν από 4 πόντους, με τους Beerokoillers να ισορροπούν στη συνέχεια το παιχνίδι και βρίσκοντας λύσεις κυρίως από Μανδηλαρά(4) και Καπελλέ(4) να παίρνουν προβάδισμα με 13-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα γεροντοπαλίκαρα των Break βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ και με ηγέτες στο ζωγραφιστό την τριάδα Γκιουλιστάνη, Μητρέλου και Ηλιάδη που πέτυχαν από 4 πόντους και τον Μπουλαξή να σκοράρει δις από την περιφέρεια, έστειλαν την διαφορά στο + 13 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Βυσσινοί στηρίχθηκαν στα τρίποντα του Κ.Μανδηλαρά και στα drive του Έ. Καλαμάρα , μένοντας όμως πίσω με διψήφια διαφορά.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τρομερό επιθετικό πρόβλημα βρίσκοντας μόνο δύο καλάθια από Κατσίκη και Καλαμάρα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι που δεν έβρισκαν καμία αντίσταση, να στείλουν την διαφορά στο + 24, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μητρέλο που πέτυχε 10 από τους 15 πόντους της ομάδας του.

Το παιχνίδι είχε κριθεί από νωρίς και έτσι οι ομάδες μπήκαν χαλαρές στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι ισορροπημένο και τους τυπικά φιλοξενούμενους να σφραγίζουν εύκολα την νίκη.Ο Δ. Μανδηλαράς ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με 4 πόντους, ενώ ο ασταμάτητος Μητρέλος πέτυχε ακόμα 6 για το τελικό 39-62.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μητρέλος με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μανδηλαράς με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Οι Beerokoillers είχαν 13 / 44 δίποντα , 3 / 23 τρίποντα, 4 / 12 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Break είχαν 22 / 49 δίποντα, 3 / 14 τρίποντα, 9/ 13 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Beerokoillers(Κ.Μανδηλαράς): Α.Καλαμάρας , Ε.Καλαμάρας 7,Καπελλές 7(8ρ.), Κατσίκης 4(9ρ.), Κοσμαδάκης 3, Λιάγκος, Λιακόπουλος 4,Δ.Μανδηλαράς 4,Κ.Μανδηλαράς 10.

Fast Break(Μπουλαξής): Γκιουλιστάνης 7, Ηλιάδης 6, Κοσσένας 5, Μητρέλος 25(13ρ.), Μπουλαξής 9,Νιωτάκης 6(11ρ.), Τζιτζικαλάκης , Ωραιόπουλος.

Τι μας άρεσε: Παρεάκι δυνατό έχει χτίσει ο Μπουλαξής και αυτό βγαίνει και μέσα στις τέσσερις γραμμές.