01/12/2019
Brazzers 10 21 13 22 - 66 -
Blazers BC 21 18 7 10 - 56 -

Με ολική ανατροπή οι Brazzers!

Σε ένα ματς που σημαντικό ρόλο θα έπαιζε το κατά πόσο οι ελλείψεις δύο βασικών γραναζιών του rotation και της γραμμής ψηλών των Brazzers, θα επηρέαζαν την απόδοση της ομάδος και τον περιορισμό των δύο ψηλών των Blazers, Αθηναίο και Τουρτσινάκη, είχαμε τελικά ανατροπή στο σκορ και νίκη για τους γηπεδούχους Brazzers με 66-56, στο ματς που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master.

Τα δύο μηχανάκια των Brazzers Βαρθολομαίος (4) και Ζαφειράκης (6) ανέλαβαν το σκοράρισμα στο πρώτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, με τους Blazers να μην έχουν συγκεκριμένο πρωταγωνιστή, αλλά με Μπαμπίλη (4) στην αρχή, Αθηναίο (5) και Τουρτσινάκη (6) στη συνέχεια, χτύπησαν στο ποστ και κατάφεραν να προηγηθούν με 10-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κυριαζή (4) να προσπαθεί επιθετικά αλλά και αμυντικά απέναντι στην πλήρη γραμμή ψηλών των Blazers, τον Βαρθολομαίο (11) να παίρνει φωτιά από το τρίποντο τρεις φορές, αλλά τους γηπεδούχους να μην μπορούν να μειώσουν παραπάνω από τους οχτώ πόντους τη διαφορά, καθώς οι Καλογερόπουλος (3) Μπαμπίλης (3) και Τσολακίδης (3) απάντησαν από τα 6.75 και έτσι, οδηγηθήκαμε στο 31-39 του ημιχρόνου, με τους Blazers στο τιμόνι.

Ξανά στο παρκέ, με τον Ζαφειράκη (7) αποφασισμένο για την ανατροπή, τους Brazzers να προσπαθούν συνέχεια να τρέξουν μετά από το ριμπάουντ και να χτυπήσουν τις αργές επιστροφές των Blazers, με τα όμορφα καλάθια του Γεωργίου (4) από την αντίπερα όχθη και ένα τρίποντο του Καλογερόπουλου (3), να μην μπορούν να κρατήσουν τη διαφορά στα επίπεδα ασφαλείας των προηγούμενων δεκαλέπτων, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 44-46 υπέρ των Blazers, αλλά το μομέντουμ του αγώνα να είναι με τους Brazzers, μετά την εικόνα της περιόδου και τα τελευταία λεπτά αυτής.

Τελευταίο δεκάλεπτο και οι Brazzers δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, “πάτησαν” πάνω στην καλή μέρα του Ζαφειράκη (11) που τους πήρε από το χέρι και τους οδήγησε σε μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή και σφιχτή ομάδα, αυτή των Blazers B.C, για τους οποίους οι πέντε πόντοι του Γεωργίου δεν ήταν αρκετοί για να ανατρέψουν τα δεδομένα και να γυρίσουν το ματς πάλι υπέρ τους, με το σκορ να κλείνει στο 66-56 υπέρ των Brazzers οι οποίοι ανέβηκαν στο 4-1 με τους Blazers να πέφτουν στο ίδιο ρεκόρ.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μίλτος Βαρθολομαίος των Brazzers, με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα και τρία λαθάκια. Από πλευράς Blazers B.C ξεχώρισε ο Κώστας Αθηναίος, με 12 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ και τέσσερα λάθη.

Συνολικά οι Brazzers είχαν 25/81 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 9/15 βολές, 46 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 17 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη. Από την πλευρά τους οι Blazers B.C είχαν 22/66 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 6/10 βολές, 50 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 22 λάθη.

Brazzers (Βαρθολομαίος): Κατέρης 9, Δαρδαμάνης 8, Βαρθολομαίος Μ. 21 (9 ριμπ), Κυριαζής 6 (11 ριμπ), Κοντογεώργος, Μακρυωνίτης 2 (9 ριμπ), Ζαφειράκης 20 (4 ασ).

Blazers ( Κοκκινάκης ): Μπαμπίλης 10, Τσολακίδης 3, Μπουτός 4 (5 ριμπ), Καλογερόπουλος 6 (2), Καρδάρας, Αθηναίος 12 (22 ριμπ), Χουλιαράς, Γεωργίου 15, Τουρτσινάκης 6 (5 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το ντουέτο στα γκαρντ από Βαρθολομαίο και Ζαφειράκη που με την ενέργεια και την συνολική απόδοση τους, έσπρωξαν την ομάδα των Brazzers στη νίκη.