17/12/2019
The Jokers 12 9 19 17 - 57 -
Αγανάκτηση 9 6 16 11 - 42 -

Με ομαδική δουλειά οι Jokers!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Jokers στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς για την έβδομη αγωνιστική επικράτησαν της μαχητικής Αγανάκτησης με 57-42 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τους Πάνο Σπηλιόπουλο (3π), Βαζούρα, Μαρούτα και Κλήμη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση στα πρώτα λεπτά, η Αγανάκτηση προηγούταν με 4-7, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο υπόλοιπο, όμως, του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με 6 πόντους του Gaafar, αλλά και τρίποντα των Φιλιππάκου – Πανόπουλου, προσπέρασαν με 12-9!

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-15 και τους Σωτηρόπουλο, Γιώργο Σπηλιόπουλο και Κλήμη να πετυχαίνουν από δύο πόντους έκαστος για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, οι Jokers έτρεξαν 6-0 σερί και πήγαν εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 21-15, χάρη σε 4 πόντους του Κηρύκου και έμμεσο τρίποντο του Κωστελέτου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Τριανταφύλλη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με τους Gaafar (6π), Πανόπουλο (6π) και Κανελλάκη (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 38-24, 2:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Πρόλαβε να αντιδράσει και να μαζέψει την διάφορα στους 9, 40-31, η αρμάδα του Τσάφου, μετά από 7 συνεχόμενους πόντους του Κλήμη και 5 του Μαρούτα. Σκορ τρίτης περιόδου 40-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ανέβαλε δράση για τους Jokers ο Κοντοές, καθώς με 8 δικούς του πόντους, αλλά και 7 του Φιλιππάκου, οδήγησαν την παρέα τους στην νίκη με 57-42. Δεν μπόρεσε να απειλήσει τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά η Αγανάκτηση, με τους Πάνο Σπηλιόπουλο (4π), Βαζούρα (2π), Μαρούτα (2π) και Τσατσάνη (2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/16 βολές,  13/29 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 14/39 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Mvp των Jokers ο Gaafar με 14 πόντους (double-double), έχοντας 6/6 βολές και 4/10 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Αγανάκτησης ο Κλήμης με 11 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Jokers (Τριανταφύλλης): Παπαδημητρίου, Κηρύκος 4 (1), Φιλιππάκος 10 (2), Πανόπουλος 9 (1), Βιτωράκης 2, Κανελλάκης 3 (1), Κοντοές 8 (1), Τζιτζογλάκης 2, Γουναρόπουλος, Gaafar 14, Κωστελέτος 5

Αγανάκτηση (Τσάφος): Σωτηρόπουλος 2, Κλήμης 11 (1), Σπηλιόπουλος Γ. 2, Μαρούτας 9, Τσόκανος, Σπηλιόπουλος Α. 2, Τσατσάνης 2, Σπηλιόπουλος Π. 10 (1), Βαζούρας 4

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του αγώνα στο δεύτερο μέρος από τους Jokers, όπως και η μαχητικότητα που εμφάνισε η Αγανάκτηση!