17/02/2020
Beerokoillers 8 15 13 8 - 44 -
Πήγασος 13 14 10 11 - 48 -

Με όμορφο μπάσκετ, θα κερδίσει οριακά ο Πήγασος.

Οι Beerokoillers και ο Πήγασος έχουν προϊστορία στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, που τους θέλει ισόπαλους 1-1. Η πιο πρόσφατη κόντρα τους, ήταν στον πρώτο γύρο του δεύτερου ομίλου της Winter Development 1 League 19/20, που βρήκε νικητή τον Πήγασο με 61-41 και τον αναδείκνυε σε φαβορί για τη νίκη, στη νέα αναμέτρησή τους που έλαβε χώρα το Σάββατο 15-2-2020. Οι Beerokoillers ωστόσο, δεν είχαν σκοπό να χάσουν αυτή τη φορά και έγινε πολύ δυνατό παιχνίδι μεταξύ τους.

Στην πρώτη περίοδο, 2 πολύ ωραίες συνεργασίες από τους Γιασαφάκη και Λεγάκη, για τον Πήγασο, θα τους δώσει προβάδισμα 6-11, 02’ και 25’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, αναγκάζοντας τους Beerokoillers σε time out. Οι συνεργασίες των παικτών του Πήγασου, ήταν και το σημείο υπεροχής τους, που τους οδήγησε στο 8-13 τελικό σκορ δεκαλέπτου. Τους 8 πόντους των Beerokoillers, τους μοιράστηκαν 4 παίκτες τους. Από τον Πήγασο, ξεχώρισε ο Λεγάκης με 10 πόντους.

Όμορφες φάσεις εκατέρωθεν και πιο ισορροπημένο θα είναι το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ περιόδου να κλείνει 15-14, υπερ των Beerokoillers και το ημίχρονο 23-27 υπερ του Πήγασου. Για τους Beerokoillers, 2 τρίποντα θα πετύχει ο Κοσμαδάκης και 1 ο Παπαλάμπρου. Από τον Πήγασο θα ξεχωρίσει ο Καρατζής με 5 πόντους (1 τρίποντο).

Στο τρίτο μέρος οι Beerokoillers θα φτάσουν στον πόντο (29-30) 06’ και 29’’ πρίν τη λήξη του δεκαλέπτου, και θα αναγκάσουν τον Πήγασο σε time out. Μετά το time out, οι Beerokoillers, θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά με τρίποντο(34-32), για πρώτη φορά στο παιχνίδι, 5 λεπτά πριν τη λήξη. Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες θα πηγαίνουν πόντο πόντο στο σκορ με εναλλαγές στο προβάδισμα και αρκετές χαμένες βολές από τους Beerokoillers, που δεν τους άφηναν να πάρουν διαφορά. Για τους Beerokoillers ξεχώρισε ο Λιακόπουλος με 6 πόντους και ο Μανδηλαράς με 1 τρίποντο. Αντίστοιχα, για τον Πήγασο, 5 πόντους θα πετύχει ο Λεγάκης και 1 τρίποντο ο Καρατζής.

Οι δύο ομάδες θα εξακολουθήσουν να πηγαίνουν πόντο πόντο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, μέχρι το 03’ και 06’’ πριν τη λήξη του αγώνα, όταν ο Πήγασος ξέφυγε 3 πόντους (42-45). Οι Beerokoillers θα πάρουν 2 απανωτά time out, χωρίς όμως να μπορέσουν να ανακάμψουν. Μοιραίος παίκτης για τους Beerokoillers, θα σταθεί ο Παγίδας Κωνσταντίνος, καθώς θα στερήσει 2 κρίσιμες επιθέσεις για την ομάδα του με ισάριθμα επιθετικά φάουλ. Από τους Beerokoillers από 4 πόντους θα βάλουν οι Παπαλάμπρου και Παγίδας Κωνσταντίνος, ενώ άλλους 4 θα πετύχει ο Λεγάκης από τον Πήγασο και 1 τρίποντο ο Σταυρόπουλος. Τελικό σκορ 44-48.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 14/44 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήραν 43 rebounds (8 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 11/17 βολές, 14/47 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 36 rebounds (10 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Λεγάκης (Πήγασος) που πέτυχε 19 πόντους έχοντας 5/7 βολές, 7/18 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 11 ριμπάουντ (5 επιθετικά), μοίρασε 3 assists, έκλεψε 4 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 20 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Λιακόπουλος (Beerokoillers) που πέτυχε 8 πόντους έχοντας 4/10 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 2 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε 1 block με τελικό efficiency 18 (Λάθη:0).

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Κοσμαδάκης 10(2), Λιακόπουλος 8, Μανδηλαράς 3(1), Παγίδας Κωνσταντίνος 4, Παγίδας Στέφανος 2, Παπαδημητρίου 4, Παπαλάμπρου 11(1), Ψεματίκας 2.

Πήγασος (Ρόκκας): Μαγερόπουλος 4, Καρατζής 9(1), Σταυρόπουλος 6(1), Λεγάκης 19, Γιασαφάκης 7(1), Νικάς 1, Βουρλιώτης 2.

Τι μας άρεσε: Καλό θέαμα εκατέρωθεν, αλλά ξεχώρισαν 2-3 φάσεις όπου assists έβγαζε το πεντάρι του Πήγασου, ο Γιασαφάκης.

Τι δεν μας άρεσε: Ο Κοσμαδάκης των Beerokoillers, ενώ ήταν σε καλή ημέρα, δεύτερος σκόρερ και το μόνο play maker της ομάδας του, έπρεπε να φύγει στην τέταρτη περίοδο, όταν και κρίθηκε το ματς.