05/12/2022
Beer Team 9 11 13 16 - 49 -
Old Firm BC 13 14 12 19 - 58 -

Mε όπλο το τρίποντο η Old Firm!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena η Beer Team υποδέχθηκε τον Old Firm για την 10η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League. Η ομάδα του coach Ζαραφωνίτη πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση, άντεξε στην πίεση της πεισματάρας Beer Team και έφτασε στη νίκη με 49-58. Σημείο κλειδί του αγώνα η ευστοχία των νικητών πίσω από τα 6,75μ, με 11/29 και 38%. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον με ρεκόρ 5-5, αλλά πάμε να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν στο ξεκίνημα οι μετέπειτα νικητές. Με τους Καλαμπάκο (4π.), Ντραγκότι (3π.), Μουγκαράκη (3π.) και Τρωγάδα (3π.) να τραβούν κουπί στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Η Beer Team, ωστόσο, δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από τους Θεοδοσόπουλο (3π.), Μ. Μαυράκη (2π.), Μεταξά (2π.) και Γρατσία (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-13.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Η πολυφωνία των φιλοξενούμενων (6 διαφορετικοί σκόρερ) επέτρεψαν στην Old Firm να διευρύνει το υπέρ της προβάδισμα, παρά την προσπάθεια των Μεταξά (5π.), Γρατσία (3π.) και Μ. Μαυράκη (2π.) να μειώσουν. Σκορ ημιχρόνου, 20-27.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό διάστημα. Η Beer Team εμφανίστηκε πολύ συγκεντρωμένη και χάρη στους Θεοδοσόπουλο (3π.), Μ. Μαυράκη (3π.), Α. Μαυράκη (3π.), Μεταξά (2π.) και Ξυγκάκη (2π.) κατάφερε να πλησιάσει τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Ζαραφωνίτη, ωστόσο, είχε και πάλι απάντηση επαναφέροντας τη διαφορά στο +6, βρίσκοντας στήριγμα στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Καλαμπάκου (6π.), Κούτσικου (3π.) και Ντραγκότι (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-39.

Μεγάλη μάχη και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν χάρη στα μεγάλα σουτ των Μ. Μαυράκη (6π.), Θεοδοσόπουλου (5π.) και Κρεκούκη (4π.), όμως η Old Firm πήρε φωτιά πίσω από τα 6,75μ.. Καλαμπάκος (11π.), Κανελλόπουλος (6π.) και Ντραγκότι (2π.) έβαλαν μεγάλα σουτ στο φινάλε και χάρισαν μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα τους.

Στο τέλος του αγώνα, η Beer Team είχε 11/35 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 12/25 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Old Firm είχε 5/26 δίποντα, 11/29 τρίποντα και 15/22 βολές. Μάζεψε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στάθης Καλαμπάκος με 23 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Μαυράκης με 13 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Beer Team (Μαυράκης) : Γρατσίας 5 (1), Θεοδοσόπουλος 12 (1), Κρεκούκης 4, Λαγουτάρης, Μαυράκης Μ. 13 (3), Μαυράκης Α. 2, Μεταξάς 11, Μήτσης, Ξυγκάκης 2.

Old Firm (Ζαραφωνίτης) : Ανδρεάδης, Βασιλείου 1, Καλαμπάκος 23 (4), Κανελλόπουλος 7 (1), Κούβαρης, Κούτσικος 8 (2), Μακρής, Μουγκαράκης 6 (2), Ντραγκότι 8 (2), Τρωγάδας 5.

Τι μας άρεσε : Οι αρκετές εναλλαγές στο μομέντουμ.