24/05/2022
Young Ballers BC 14 17 11 20 - 62 -
Basketfathers 6 9 13 6 - 34 -

Με… «όπλο» τα νιάτα οι Ballers

Στο κλειστό των Μελισσιών για τη Summer Development 2 League, οι Young Ballers πραγματοποίησαν τη πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, καθώς οι Basket Fathers υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 62-34  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Παναγιώτη Ανδρεάδη, καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες ,  βοήθησε  στα ριμπάουντ, μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους   στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου η παρέα του Στεφανάκου πήρε να τα ηνία στο  σκορ, 7-4 και 9-6, ενώ με ένα σερί 5-0 έκλεισαν τη περίοδο στο συν οκτώ, 14-6  . Οι Ζορμπάνος και Ανδρεάδης πέτυχαν από  5 πόντους, ενώ 4 είχε ο Τρίμης   .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Ballers μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να αγγίζει τη διαφορά των δεκαέξι πόντων, 31-15   . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τσάταλης με 8 πόντους  , ενώ οι Αμπατζής , Περάκης , Κωστής και Δερμιτζάκης είχαν από 2 .