08/01/2020
Rep-Eat 10 13 9 5 - 37 -
Renegades BC 7 12 4 10 - 33 -

Με όπλο την άμυνα η Rep-Eat!

Το βράδυ του Σαββάτου, 4 Ιανουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, η Rep-Eat, αν και αουτσάιντερ βαθμολογικά, με όπλο της την άμυνα επικράτησε με 37 – 33 των πολύ άστοχων Renegades.

Με ένα τρίποντο για κάθε ομάδα ξεκίνησε το ματς (Τριανταφυλλίδης – Κωνσταντινίδης). Στην συνέχεια οι Renegades έβαλαν δύο καλάθια με Σκαπετοράχη και Σαμπατακάκη, ενώ η Rep-Eat με Κονδύλη, Λατάνη και Μαμάκο είχε προβάδισμα με 10 – 7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 5 πόντους του Ζησιμόπουλου, όμως οι κίτρινοι με 5 πόντους του Βασιλάκου και καλάθια από Καντεράκη, Κασιμάτη Μαμάκο και Λατάνη πέρασαν μπροστά με 23– 12. Οι Renegades ανέβασαν την απόδοσή τους μέχρι την λήξη του ημιχρόνου και με 5 πόντους του Σαμπατακάκη και δίποντο του Βαφειάδη διαμόρφωσαν το 23 – 19.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Rep-Eat έβαλε ένα δίποντο με τον Μαμάκο και μία βολή με τον Κονδύλη, ενώ για τους Renegades Σαμπατακάκης και Βαφειάδης μείωσαν σε 26 – 23. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν για 5 λεπτά άποντοι κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με 4 πόντους του Λατάνη και δίποντο του Μαμάκου έγραψαν το 32 – 23.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πιέζαν και μείωσαν με Σαμπατακάκη(4) και βολές από Σκαπετοράχη , Ζησιμόπουλο και Βαφειάδη, ενώ στην αντίπερα όχθη Κονδύλης και Λατάνης με βολές έκαναν το 34 – 30.Στο τελευταίο τρίλεπτο οι Renegades δοκίμασαν πολλά μακρινά αλλά άστοχα σουτ, βάζοντας μόνο τρεις βολές με τον Σαμπατακάκη, ενώ η Rep-Eat με Κασιμάτη και Μαμάκο να ευστοχούν από την γραμμή της φιλανθρωπίας διαμόρφωσαν το τελικό 37 – 33.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μαμάκος με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Σαμπατακάκης με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες.

Συνολικά η Rep-Eat είχε 12/43 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 7/20 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Οι Renegades είχαν 8/31 δίποντα, 3/28 τρίποντα, 8/16 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Rep-Eat(Πετεινός): Κασσιμάτης 3 (10ρ.), Λατάνης 9, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης 3 (7ρ.), Μαμάκος 11 (13ρ.), Βασιλάκος 5, Κονδύλης 4 (12ρ.), Καντεράκης 2.

Renegades (Ευσταθίου): Ευσταθίου, Σαμπατακάκης 16 (14ρ.), Κωνσταντινίδης 3, Κονδύλης ,Σκαπετοράχης 3(6ρ.), Ζησιμόπουλος 6 (13ρ.), Βαφειάδης 5.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε η αναμέτρηση μέχρι το τέλος της.