23/11/2021
Shadows 11 4 14 11 - 40 -
Anonymous BC 16 14 9 12 - 51 -

Με όπλο την εμπειρία οι Anonymous BC !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό γήπεδο του Κάρβουνου οι Anonymous επικράτησαν με 40-51 των Shadows για την 6η στροφή του 4ου ομίλου της Development League 2. Έκτη νίκη σε ισάριθμα ματς για το συγκρότημα του Αλέξανδρου Χειλάκη που κατάφερε να αντέξει στην πίεση του νεανικού ρόστερ του coach Κοντοδήμα.

Ελαφρώς ανώτεροι οι Anonymous στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι και μετέπειτα νικητές ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. μετρώντας 4 εύστοχα τρίποντα.  Είχαν ως βασικό πρωταγωνιστή τον Peter Μπουτσικάκη (8π. με 2 τρίπ.), ενώ επιθετικές λύσεις προσέφεραν και οι Κυριάκος Τζουβάρας (3π.), Κωνσταντίνος Ελευθεριάδης (3π.) και Στέφανος Φιλαρτζής (2π.). Από νωρίς βρήκαν τα πατήματά τους και οι γηπεδούχοι. Με τους Αντώνη Καραμάνο (6π. με 2 τρίπ.) και Δημήτρη Παπαγιάννη (5π. με 1 τρίπ.) να κάνουν τη διαφορά, οι  Shadows έμειναν σε απόσταση ασφαλείας. Σκορ 1ου δεκαλέπτου : 11-16.

Στα πρώτα 6 λεπτά της 2ης περιόδου οι Anonymous δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Οι Shadows έτρεξαν ένα μικρό σερί 15-16 και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν και το προβάδισμα. Το σκηνικό, όμως, άλλαξε τελείως με τις δύο ομάδες να αλλάζουν ρόλους. Οι Shadows δεν ξανά σκόραραν μέχρι την ανάπαυλα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έτρεχαν το δικό τους εντυπωσιακό σερί. Νίκος Δρακόπουλος (5π.), Παναγιώτης Καστρινός (3π.), Peter Μπουτσικάκης (3π.), Κωνσταντίνος Ελευθεριάδης (2π.) και Στέφανος Φιλαρτζής (2π., 2 ασί.) μοιράστηκαν την μπαγκέτα στην επίθεση και φρόντισαν να πάνε στα αποδυτήρια με double score. Σκορ ημιχρόνου, 15-30.

Μετά την ανάπαυλα οι Shadows παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι. Με τους Παναγιώτη Τζώλη (6π.) και Δημήτρη Παπαγιάννη να παίρνουν την ομάδα τις πλάτες τους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 6 πόντους. Οι Anonymous, παρότι δεν έδειχναν να πατούν καλά σκόραραν προς το τέλος όσο χρειάστηκε, ώστε να παραμείνουν μπροστά με διψήφιο προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-39.

Τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά στο Περιστέρι και οι Shadows κατέθεσαν σώμα και ψυχή για την ανατροπή. Βρέθηκαν στο -13 (33-46), όμως με συγκέντρωση στην άμυνα και τις επιθετικές πρωτοβουλίες των Αναστάσιου Χαριάτη (2π.), Π. Τζώλη (2π.), Δ. Παπαγιάννη και Α. Καραμάνου (3π.) μείωσαν στους 6 (40-46). Οι Anonymous, ωστόσο, δεν έδειξαν να αγχώνονται. Ο Κυριάκος Τζουβάρας με δύο τρίποντες βόμβες απλοποίησε την κατάσταση και οι Anonymous απέδρασαν από το κλειστό του Κάρβουνου με ένα ακόμη ροζ φύλλο.

Στο τέλος του αγώνα οι Shadows είχαν 11/36 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Anonymous BC είχαν 11/31 δίποντα, 8/38 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Στέφανος Φιλαρτζής με 6 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Καραμάνος με 11 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Shadows (Κοντοδήμας) : Γαβριελάτος (2 ασί.), Χαριάτης 2 (5 ριμπ., 2 ασί.), Παπαγιάννης 13 (5 ριμπ., 1 μπλοκ., 1 τρίπ.), Τζώλης 10 (11 ριμπ., 4 κλεψ.), Μασσαλής (4 ριμπ., 3 ασί.), Κοντοδήμας 4 (5 ριμπ.), Καραμάνος 11 (7 ριμπ., 4 ασί., 4 κλεψ., 1 μπλοκ., 3 τρίπ.)

Anonymous (Χειλάκης) : Γαλανάκης 2, Στεφανάτος 4, Ελευθεριάδης 7 (10 ριμπ., 2 κλεψ., 2 μπλοκ., 1 τρίπ.), Αλεφαντινός (4 ριμπ.), Καστρινός 3 (1 τρίπ.), Μπουτσικάκης 11 (4 ριμπ., 3 κλεψ., 3 τρίπ.), Φιλαρτζής 6 (7 ριμπ., 6 ασί.), Τριανταφύλλου, Δρακόπουλος 6 (12 ριμπ., 2 ασί., 2 μπλοκ), Μπέλλος 3, Τζουβάρας 9 (4 ριμπ., 3 τρίπ.)

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι Shadows πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά και η ψυχραιμία των Anonymous.