10/02/2024
Puronto Raptors 15 14 13 5 - 47 -
Frigo Driver 16 13 12 13 - 54 -

Με όπλο την άμυνα οι Frigo!

Ο Ουζουνίδης εφόσον είδε πως οι συμπαίκτες του αντιμετώπιζαν δυσκολίες στο σκορ, ανέλαβε δράση και κρατούσε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, με τους Παπαδάκη και Σταύρο Μιχαλακάκο να απαντούν με όμορφα καλάθια και μπόλικη ενέργεια για το 15-16 πρώτου δεκαλέπτου. Ο Γιώργος Μιχαλακάκος έπειτα από καλές άμυνες έφευγε στον αιφνιδιασμό, δεν είχε αντίπαλο να τον κόψει και ήταν ο κύριος υπεύθυνος για το 29-29 πρώτου ημιχρόνου, σε ένα παιχνίδι που όποιος έκανε πρόβλεψη για νικητή θα ήταν... ρίσκο!

Το παιχνίδι παρέμεινε τρομερά ισορροπημένο, με τις μάχες στα δύο μέρη του παρκέ με Κατή, Μαθιό, Λεμπιδάκη και τους υπόλοιπους να κόβουν την ανάσα! Ο Ουζουνίδης παρέμενε το βαρόμετρο των Raptors, με τον Παπαδάκη από την άλλη να μπαίνει και να βοηθά τους Frigo, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-41. Εκεί ήταν που οι φιλοξενουμενοι έσφιξαν την άμυνά του, περιόρισαν τα ατού των γηπεδούχων και κάπως έτσι έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 47-54!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νεκτάριος Μαθιός με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, ένα κόψιμο, 3 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θοδωρής Ουζουνίδης με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/51 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 6/13 βολές, 41 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/42 δίποντα, 1/22 τρίποντα, 13/27 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 8 λάθη.