28/11/2021
Kasonic Beers 9 3 4 14 - 30 -
Mpaloniakos 11 8 11 15 - 45 -

Με όπλο την άμυνα συνεχίζει ο Μπαλονιακός!

Παίζοντας άμυνα ζώνης για 40 λεπτά και κλείνοντας όλους τους διαδρόμους, ο Μπαλονιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι απέναντι στους Kasonic Beers, τους οποίους κέρδισε με 30-45 για την έκτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της D2-League!

Καλύτερος εμφανίστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα ο Μπαλονιακός, καθώς με 4/4 βολές του Καρατσαρέα και καλάθια των Λαδιά – Λεβεντούρη, προηγούταν με 1-8, 4:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Γιώργου Ζυγούρη, 3 πόντους του Ματακίδη και καλάθι του Κόκκαλη, μείωσαν στους 2, 9-11!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους με 12-19, έπειτα από 4 πόντους του Λεβεντούρη και καλάθια των Καρατσαρέα – Λαδιά. Το μοναδικό καλάθι των Kasonic Beers στην δεύτερη περίοδο σημείωσε ο Παπαδόπουλος, ενώ 1/2 βολές είχε ο Ματακίδης.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπαλονιακός έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 16-30, μετά από 5 πόντους του Λαδιά και 3 του Γούλα. Μοναδικός διασωθέντας των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του! Σκορ τρίτης περιόδου 16-30!

Με την διαφορά στους 14, 16-30, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι η παρέα του Κατσώνη έφτασε δίκαια στη νίκη με 30-45, χάρη σε 5 πόντους του Λεβεντούρη, 5 του Λαδιά και 3 του Γούλα.  Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι Μπύρες να βρουν ρυθμό και να απειλήσουν τον αντίπαλο, με τους Γιώργο Ζυγούρη, Προσηλιακό και Ματακίδη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/20 βολές, 10/48 δίποντα και 2/25 τρίποντα. Πήραν 63 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 17/22 βολές, 14/52 δίποντα και 0/13 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος των Kasonic Beers ο Ματακίδης με 6 πόντους, έχοντας 2/6 βολές και 2/9 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ. Κορυφαίος για τον Μπαλονιακό ο Λεβεντούρης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 5/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Kasonic Beers (Ζυγούρης Μ.): Καρακωνσταντής, Ασημακόπουλος 2, Προσηλιακός 6, Ζυγούρης Μ., Παπαδόπουλος 6, Ζυγούρης Β., Ζυγούρης Γ. 8 (2), Ματακίδης 6, Γκόνης, Κόκκαλης 2

Μπαλονιακός (Κατσώνης): Λεβεντούρης 12, Γούλας 9, Παναγιωτίδης, Χάρος, Λαδιάς 14, Καρατσαρέας 10, Ζαγαριώτης

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Μπαλονιακού από την γραμμή της φιλανθρωπίας, στοιχείο που ουσιαστικά του χάρισε τη νίκη!