25/09/2019
Athens Crips 14 8 13 11 - 46 -
G-vana 2 7 8 7 - 24 -

Με όπλο την άμυνα οι Athens Crips!

Το βράδυ της Τρίτης 24 Σεπτεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven ,οι Athens Crips με άμυνα που δαγκώνει, επικράτησαν με 46 – 24 της G-Vana και πήραν την δεύτερη νίκη τους στον πρώτο όμιλο του Basketaki Cup.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι Crips παίζοντας τρομερή άμυνα, δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Γρηγορόπουλο ενώ στην επίθεση με τον Γκουγκούση(9) οδηγό και βοήθειες από Κουρκουλή και Μαρακάκη πήραν προβάδισμα με 14 – 2.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η G-Vana μπήκε καλύτερα στο ματς βάζοντας δύο γρήγορα καλάθια με Μπαρμπέρη και Γεωργακόπουλο αλλά στη συνέχεια Γιγουρτάκης με 4 πόντους και Γκουγκούσης, Μαρακάκης έγραψαν το 22 – 6.Το ημίχρονο έκλεισε με καλάθι του Γρηγορόπουλου και βολή του Ψωμιάδη (22 – 9).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με Γεωργακόπουλο και γκολ φάουλ του Λιανά μείωσαν το σκορ για να απαντήσει ο Μαρακάκης με δίποντο κάνοντας το 24 – 14. Γρηγορόπουλος και Γεωργακόπουλος πρόσθεσαν 3 πόντους ακόμα για την G-Vana ,αλλά οι Crips έσφιξαν πάλι την άμυνα τους , βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με 5 πόντους του Κουρκουλή, 4 του Γκουγκούση και δίποντο του Λάντζα και άνοιξαν την διαφορά(35-17).

Ο Χαλτούπης με τρίποντο άνοιξε το σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Γεωργακόπουλος με δίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο(35-22).Η παρέα του Παπαδόπουλου όμως δεν έχει διάθεση για παιχνίδια,Γκουγκούσης, Λάντζας, Σκαφτούρος, Γιγουρτάκης και Οικονόμου βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι και το ματς ουσιαστικά τελείωσε (43 – 22).Λιανάς με δίποντο από τη μία και Γκουγκούσης με τρίποντο από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 46 – 24.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Λυμπέρης Γκουγκούσης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 6 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Γρηγορόπουλος με 6 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Crips είχαν 14 – 46 δίποντα, 4 – 15 τρίποντα, 6 – 12 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Η G-Vana είχε 9– 33 δίποντα, 1 – 29 τρίποντα, 3 – 7 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος):Λάντζας 3(8ρ.), Γκουγκούσης 20(6κλ.), Οικονόμου 2, Σκαφτούρος 2, Παπαδόπουλος, Κουρκουλής 3 (7ρ.), Σμυρλής 5, Μαρακάκης 6, Γιγουρτάκης 5 (10ρ.).

G-Vana (Ψωμιάδης):Χαλτούπης 3(9ρ.), Γεωργακόπουλος 5 (7ρ.), Τεντόμας 2 (5κλ.), Μπαρμπέρης 2, Ψωμιάδης 1, Γρηγορόπουλος 6, Λιανάς 5 (7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική η άμυνα των Athens Crips!

Τι δεν μας άρεσε: Πολύ άστοχη η G-Vana!