24/10/2019
Άρτεμις 10 13 14 11 - 48 -
Phoenix Bums 14 10 17 18 - 59 -

Με… όπλο την άμυνα οι Bums!

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, οι Phoenix Bums επικράτησαν της Άρτεμης με 48-59 στο κλειστού Μενιδίου και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Η Άρτεμις έχοντας πλήρες ρόστερ και ενθουσιασμό μπήκε πιο δυναμικά στο ματς και με δίποντα των Μαστορόπουλου και Γιαννακόπουλου και τρίποντα των Βάγια και Μαντέλου πήρε το προβάδισμα. Οι Bums στα τελευταία λεπτά άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και με πρωταγωνιστές τους Κοβάτσο και Βερώνη διαμόρφωσαν το υπέρ τους 10-14 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «Φοίνικες» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με την άμυνα να έχει «σφίξει» για τα καλά και τους Μοσκόφογλου και Αξαμπανόπουλο να κάνουν την διαφορά στην επίθεση, οι Phoenix Bums προηγήθηκαν στα μέσα του δεκαλέπτου με 17-24. Η Άρτεμις στα τελευταία λεπτά, έδειξε σημάδια αντίδρασης και με καλάθια των Κωνσταντίνου και Β. Χατζηγεωργιάδη, μείωσε στον πόντο (23-24) στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Παπαγεωργίου, Κωνσταντίνου και Β. Χατζηγεωργιάδης στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου βγήκαν μπροστά και έδωσαν το… σύνθημα για την αντεπίθεση. Οι Bums ωστόσο, δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, έπαιξαν και πάλι καλή άμυνα και με μεγάλα σουτ των Αξαμπανόπουλου, Μοίρα, Καλύβα και Κοβάτσου, όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών (37-41).

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν μας έκανε σοφότερους. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίρνουν ενέργεια από την άμυνα και αξιοποιώντας την κυριαρχία του Αξαμπανόπουλου στο ζωγραφιστό έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-18, φτάνοντας πιο εύκολα απ’ ότι περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 48-59. Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι είχαν γεμάτο ρόστερ, ήταν υπερβολικά άστοχοι και γνώρισαν δίκαια την ήττα. Επόμενος αντίπαλος των Phoenix Bums στο Basketaki Cup, η Hall of  Fame.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Αξαμπανόπουλος με 21 πόντους (8/11 δίποντα, 5/8 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Β. Χατζηγεωργιάδης με 12 πόντους (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 10/11 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/35 δίποντα (34,3%), 3/21 τρίποντα (14,3%) και 15/24 βολές (62,5%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/44 δίποντα (43,2%), 4/12 τρίποντα (33,3%) και 9/20 βολές (45%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Άρτεμις (Β. Χατζηγεωργιάδης): Μπαλαούρας, Κωνσταντίνου 8, Γ. Χατζηγεωργιάδης, Διονυσόπουλος, Μαστορόπουλος 4, Βάγιας 6 (1), Παπαγεωργίου 8 (1), Β. Χατζηγεωργιάδης 12, Γιαννακόπουλος 5, Μαντέλος 5 (1), Κώνστας.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Βερώνης 5 (1), Μοσκόφογλου 7 (14 ριμπ.), Καλύβας, Καραγιάννης 7 (1), Μπαλτζόγλου, Μοίρας 6 (2), Αξαμπανόπουλος 21, Κοβάτσος 8, Λάσπας 5

Τι μας άρεσε: Το αμυντικό πλάνο που παρουσίασαν οι Bums και η εμφάνιση του Αξαμπανόπουλου.