13/10/2021
San Anargiri Sperms 14 17 10 14 - 55 -
40 Forty 12 11 7 8 - 38 -

Με όπλο την άμυνα οι San Anargiri Sperms!

Το βραδάκι της Τρίτης 12, Οκτωβρίου, οι San Anargiri Sperms με όπλο τους την άμυνα και τα μακρινά σουτ επικράτησαν σχετικά εύκολα με 55 – 38 των Forty, μπαίνοντας με το δεξί στον τρίτο όμιλο της Development 2.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τους Sperms να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 14 – 12. Χαντάντ με 5 και Φλέσσας με δύο τρίποντα ήταν οι μπροστάρηδες, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν σαν σημείο αναφοράς τον Βερύκιο με 7.

Στην δεύτερη περίοδο οι Sperms πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού με συνεχόμενα τρίποντα(Χουρσόγλου 2, Γαβριήλογλου) και 6 πόντους του Φλέσσα, ενώ για τους Forty προσπαθούσαν Βερύκοος(4) και Θ.Στράτης με τρίποντο. Σκορ ημιχρόνου 31 – 23.

Στην τρίτη περίοδο το ματς έγινε πιο δυνατό, με τους Sperms να συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα με πρώτο βιολί τον Φλέσσα με 4. Στην αντίπερα όχθη , οι Forty έβρισκαν δύσκολα το αντίπαλο καλάθι με τον Τοπιτζή να ξεχωρίζει με 5(41-30).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Τοπιτζή για τους φιλοξενούμενους , αλλά οι Sperms παίζοντας καταπληκτική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις κυρίως με Χουρσόγλου(5) και Ρεγγούζα(7) καθάρισαν ουσιαστικά το ματς(55-33). Θ.Στράτης και Οικονόμου ,έβαλαν τους τελευταίους πόντους για τους Forty, με το τελικό 55 – 38 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Ρεγγούζας με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεολόγος Στράτης με 7 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Συνολικά οι Sperms είχαν 10 / 45 δίποντα, 8 / 24 τρίποντα, 11 / 21 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Forty είχαν 12 / 44 δίποντα, 4 / 12 τρίποντα, 2/ 16 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

San Anargiri Sperms(Τασιούδης): Συρανίδης 3(7ρ,3ας.), Καρατζάς, Χουρσόγλου 11, Χαντάντ 7 (8ρ.), Σερεβέτας 2(7ρ,4κλ.), Γαβριήλογλου 3(3ας,3κλ.),Φλέσσας 16, Λογγίτσης 2(9ρ.), Ρεγγούζας 11(10ρ,4ας.).

Forty(Μαρακάκης): Πετρόγκωνας 3(3ας,4κλ.),Βερύκιος 11, Μάλαμας,Γ.Στράτης 4(6ρ.), Οικονόμου 5(9ρ.), Θ.Στράτης 7(14ρ, 3ας.), Τοπιτζής 8(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξαν οι Sperms.