28/01/2024
Golden Boys - - - - - 67 -
Σκακιστές - - - - - 52 -

Με όπλο το δεύτερο ημίχρονο οι Golden Boys!

Πολύ καλό ξεκίνημα για τους ερυθρόλευκους στο παιχνίδι, με τους Μιχαηλίδη και Κανδηράκη να βγάζουν ενέργεια και να σκοράρουν από 9 πόντους κάνοντας το 13-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Για τους γηπεδούχους ήταν μόνος του επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο ο Βασίλης Χαχάμης με 14 πόντους, με τους πρωτοπόρους να βρίσκονται πίσω με 25-29 στο τέλος του ημιχρόνου.

Αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι οι Golden Boys στην επανάληψη, με τον Ποντικό να αναλαμβάνει δράση στη δημιουργία και τους αδερφούς Χαχάμη να δίνουν λύσεις επιθετικά, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με +9 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Σκακιστές έκαναν αξιόλογη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με τον Μπουργαζά να δημιουργεί και τον Αθανασίου να βρίσκεις λύσεις κάτω από το καλάθι, όμως οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να πάρουν σπουδαία νίκη με 67-52.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασίλης Χαχάμης με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μιχαηλίδης με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 16/27 βολές, 15/37 δίποντα και 7/27 τρίποντα, μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/12 βολές, 13/34 δίποντα και 6/25 τρίποντα, μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 17 λάθη.

Golden Boys (Ποντικός): Δαπόλας 5, Ζυγολάνης 4, Ιορδανίδης 5, Κατσούλης 4, Κούγιας 4, Ποντικός 10, Χαχάμης Ανδρέας 7, Χαχάμης Βασίλης 28

Σκακιστές (Μπουργαζάς): Αθανασίου 11, Αντωνάκης, Κανδηράκης 12, Καραλής, Μεγαγιάννης, Μιχαηλίδης 20, Μπουργαζάς, Χριστοδουλόπουλος 9

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!