04/07/2022
Pourangers BC 8 20 15 15 - 47 -
Peristeri Histons 12 13 13 9 - 58 -

Με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ οι Peristeri Histons!

Το απόγευμα 3 Ιουλίου στο Μενίδι, οι Peristéri Histons με όπλο τους τα 18 επιθετικά ριμπάουντ, επικράτησαν με 58 – 47 απέναντι στους Pourangers και έχουν προβάδισμα για την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Pourangers με 5 πόντους του Μαρκοπούλου και 4 του Παπαδοπούλου να ξεφεύγουν στο τέλος με 8 – 12. Για τους Περιστεριώτες ο Παπαβασιλείου ξεχώρισε με 4 πόντους και από ένα καλάθι έβαλαν οι Μ.Πλινθίδης και Λαμπρόπουλος.

Οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς στην δεύτερη περίοδο, σκόραραν πιο εύκολα, με τους Histons να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 28-25. Δερβετζής με 7 και Μ.Πλινθίδης- Κλήμης με τρίποντα, πρωταγωνιστούσαν στην επίθεση, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Πιστεύος έβαλε 5 πόντους, με Α. Μαρκόπουλο και Δ. Μαρκόπουλο να ακολουθούν με ένα τρίποντο έκαστος.