27/01/2024
Panzerakia 12 8 4 14 - 38 -
Ανακασιακός 22 17 16 14 - 69 -

Με όπλο το transition παιχνίδι ο Ανακασιακός!

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, με τον Ανακασιακό στη συνέχεια να παίρνει μπρος και με καλάθια του Χοχλιδάκη και του Σμάγκιν να περνάει μπροστά με συν 7, 10-17. Ο Κατσιγιάννης οδήγησε επιθετικά τα Panzerakia με ατομικές ενέργειες και ο Ε. Πάγκαλος (2π) σκόραρε από κοντά, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό. Ο Ανακασιακός τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 10 στο σκορ, 12-22.

Ξεκινώντας τη δεύτερη περίοδο, ο Χοχλιδάκης συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και με επτά δικούς του πόντους, εκτόξευσε τη διαφορά στο +16, 16-32! Τα Panzerakia τα βρήκαν σκούρα επιθετικά, εκμεταλλεύτηκαν το καλό σουτ του Κατσιγιάννη (4π), όμως τελείωσαν και τη δεύτερη περίοδο σε θέση συνοδηγού, 20-39.

Στην τρίτη περίοδο, ο Σμάγκιν (13π) ευστόχησε δύο φορές έξω από τα 6,75 για την ομάδα της Ανάκασας, για να του απαντήσουν ο Μαλλιαρός και ο Κωνσταντιλιέρης με δύο πόντους έκαστος. Οι δύο ομάδες είχαν ρίξει τον ρυθμό τους, με το σκορ τρίτου δεκαλέπτου να κλειδώνει στο 24-16.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στη Ζωφριά, με τον Ε.Πάγκαλο να προσθέτει τρεις πόντους στον λογαριασμό του για τους κιτρινόμαυρους και τον Σιαπατόρη επτά στον αντίστοιχο δικό του για τον Ανακασιακό. Ο Μαλλιαρός με πέντε πόντους και ο Σμάγκιν με ένα τριποντάκι, εν τέλει καθόρισαν το τελικό σκόρ της αναμέτρησης, 38-69, με τον Ανακασιακό εν τέλει να φεύγει με το 10ο του ροζ φύλλο από το γήπεδο.

Betsson MVP για τον Ανακασιακό αναδείχθηκε ο Έντγκαρ Σμάγκιν ο οποίος πέτυχε double double, με 29 πόντους, 7 ασίστ, 2 κοψίματα και 23 ριμπάουντ, ενώ από τα Panzerakia ξεχώρισε ο Δημήτρης Κωνσταντιλιέρης με 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/60 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 8/20 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα και 12 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/30 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 25/36 βολές, 50 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Γκανής, Πάγκαλος Δ., Πάγκαλος Ε. 11, Κατσιγιάννης 9, Παπαδόπουλος, Καλιακούδας 4, Κωνσταντιλιέρης, Μαλλιαρός 7, Φιλιππόπουλος, Χαραλαμπάκης 3.

Ανακασιακός (Σιαπατόρης):  Κοζαλάν 2, Χοχλιδάκης 21, Κοτοπούλης, Σιαπατόρης 10, Καμζέλας, Ζουγανέλης 7, Μακρής, Αλεξίου, Σμάγκιν 29.

Τι μας άρεσε: Το transition παιχνίδι του Ανακασιακού!

Τι δε μας άρεσε: Η ένταση που υπήρχε.