25/11/2023
Panzerakia 14 7 24 6 - 51 -
All Blacks 6 14 7 8 - 35 -

Με όπλο το transition τα Panzerakia !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena τα Panzerakia με μια καταπληκτική τρίτη περίοδο επικράτησαν σχετικά άνετα των All Blacks με 51-35. Η ομάδα του coach Χριστόπουλου εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά της, χτυπώντας στις αργές επιστροφές των φιλοξενούμενων, αλλά ας δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, προστατεύοντας αποτελεσματικά το καλάθι τους και μπαίνοντας γρήγορα σε θέση οδηγού. Δ. Πάγκαλος (5π.), Φανουργιάκης (5π.), Χαραλαμπάκης (2π.) και Γκάνης (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης, ενώ οι φιλοξενούμενοι κινήθηκαν σε ρηχά νερά, παρά την προσπάθεια του Μπαλντατσίδη (5π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-6.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό άλλαξε, με τους All Blacks να βρίσκουν τα πατήματά τους και να αντιδρούν με καλάθια των Μπαλντατσίδη (5π.), Σαμαρτζή (4π.), Χερβατίδη (3π.) και Τσαλουκίδη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, τα Panzerakia προβλημάτισαν, διανύοντας το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, αλλά οδεύοντας προς τα αποδυτήρια όντα μπροστά στο σκορ. Σκορ ημιχρόνου, 21-20.

Μετά την ανάπαυλα το γήπεδο κατηφόρισε, καθώς οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καταιγιστικοί τρέχοντας με επιμέρους 24-6 και βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Ο Φανουργιάκης (13π.) ήταν εκείνος που ξεχώρισε εκτελεστικά από τα Panzerakia, ενώ οι All Blacks κόλλησαν επιθετικά και βρέθηκαν σε πολύ δύσκολη θέση. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-27.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων πρωταγωνίστησαν, με το επιμέρους σκορ να γράφει 6-8 και τα Panzerakia να φτάνουν εύκολα στη νίκη, παρά το γεγονός ότι δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους. Οι All Blacks πληγώθηκαν από την αποβολή του Σαμαρτζή και αυτή τη φορά δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 51-35.

Στο τέλος του αγώνα, τα Panzerakia είχαν 19/64 δίποντα, 2/16 τρίποντα και 7/21 βολές. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι All Blacks είχαν 9/39 δίποντα, 2/16 τρίποντα και 11/20 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 24 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Φανουργιάκης με 22 πόντους και double-double, έχοντας 7/18 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μπαλντατσίδης με 12 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, ½ τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Γκάνης 5, Πάγκαλος Δ. 9 (1), Πάγκαλος Λ. 4, Παπαδόπουλος 7, Φανουργιάκης 22 (1), Χαραλαμπάκης 4.

All Blacks (Σαμαρτζής): Καλλιώρας, Μπαλντατσίδης 12 (1), Σαμαρτζής 5 (1), Σπυρόπουλος, Τσαλουκίδης 11, Τσαμαλής 4, Χερβατίδης 3.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών.