22/10/2020
Fast Break 9 19 9 21 - 58 -
Basket Maniacs 13 16 23 16 - 68 -

Με όπλο τον αιφνιδιασμό οι Basket Maniacs!

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τους Basket Maniacs, οι οποίοι επικράτησαν των Fast Break με 58-68, σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο.  Στο δεύτερο μέρος οι Basket Maniacs το κράτησαν το προβάδισμα με αρκετή ευκολία και έτσι έριξαν τους Fast Break στο 0-2.

Φανταστικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Basket Maniacs, οι οποίοι στα πρώτα πέντε λεπτά πέτυχαν 11 σερί πόντους. Όμως οι Fast Break, αν και έδειχναν να μην μπορούν να ακολουθήσουν, έκαναν 9-0 σερί για να μειώσουν (9-11,8′) για να λήξει η περίοδος 9-13. Ο Νιωτάκης κράτησε τους Fast Break στο παιχνίδι με εφτά πόντους, ο Νεγρίν ξεχώρισε με πέντε για τους Basket Maniacs.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Fast Break κατάφεραν αρχικά να μειώσουν στον πόντο, 12-13 (11′), αλλά οι Basket Maniacs κατάφεραν να απομακρυνθούν ξανά με +7, 12-19 (13′). Ενώ διατηρούσαν την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, οι Fast Break βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και με καλάθι και φάουλ στο τέλος του ημιχρόνου έκαναν το 28-29. Ο Μπουλαξής είχε έξι πόντους για τους γηπεδούχους και ο Μαρκόπουλος πέντε, ενώ ο Δαμιάς είχε πέντε και ο Δημητριάδης τέσσερις για τους φιλοξενούμενους.

Παράσταση για ένα ρόλο το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι Fast Break έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο με τους Basket Maniacs να τους χτυπάνε στον αιφνιδιασμό. 2-11 σερί στα πρώτα τέσσερα λεπτά για να ξεπεράσει τους δέκα πόντους η διαφορά, 30-40 (24′), ενώ στην συνέχεια με νέο 0-10 σερί των Basket Maniacs το σκορ έγινε 33-50! Το δεκάλεπτο έληξε 37-52 με τον Μαρκόπουλο να προσθέτει άλλους πέντε πόντους για τους Fast Break, ενώ ο Νεγρίν ήταν φοβερός με 10 πόντους και ο Καλαμιώτης με εφτά για τους Basket Maniacs.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και με την διαφορά να έχει ανοίξει τόσο, σε συνδυασμό με την φιλιά που δένει της δύο ομάδες, επήλθε μια σχετική χαλάρωση σε άμυνα και επίθεση εκατέρωθεν. Το τελικό σκορ ήταν 58-68 υπέρ των Basket Maniacs για να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Βαΐτσης είχε εφτά πόντους για τους Fast Break, ο Δαμιάς οχτώ για τους Basket Maniacs.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νεγρίν με 19 πόντους (8/12 δίποντα και 1/9 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Καλύτερος από την μεριά των ηττημένων ήταν ο Μαρκόπουλος με 16 πόντους (5/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι Fast Break είχαν 4/6 βολές, 15/42 δίποντα, 8/24 τρίποντα. Είχαν επίσης 46 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ  και 21(!) λάθη. Οι Basket Maniacs από την άλλη είχαν 4/9 βολές, 26/48 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 35 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 19 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 9 λάθη.

Fast Break (Μπουλαξής): Τσικλιτάς Φ., Μπουλαξής 13 (3τρ 8ρ), Τσικλιτάς Ε. 5 (6ρ), Νιωτάκης 13 (3τρ 7ρ 6ασ 4κλ), Βαΐτσης 11 (8ρ), Μαρκόπουλος 16 (2τρ 10ρ), Μακρής.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Νεγρίν 19 (1τρ 5ασ), Καλαμιώτης 16 (2τρ 6ρ 5ασ), Δημητριάδης 10 (9ρ 5κλ 5ασ), Σασσάς, Στενάκης 5 (6ρ), Δαμιάς 15, Ζήσης 3 (1).

Τι μας άρεσε:  Το φιλικό κλίμα που επικρατούσε ανάμεσα στις δύο ομάδες.