10/06/2022
Athens Bucks 16 10 15 15 - 56 -
Αναλώσιμοι 5 11 15 9 - 40 -

Με όπλο τους την άμυνα οι Athens Bucks!

Το βράδυ της Πέμπτης 10 Ιουνίου στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, οι Athens Bucks έδειξαν σοβαρότητα σε όλο το παιχνίδι, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με τις οδηγίες του Γκορίτσα από τον πάγκο , έφτασαν στην νίκη με 56-40 απέναντι στους με απουσίες Αναλώσιμους.

Στην πρώτη περίοδο οι Bucks έπαιξαν πολύ ορθολογικό μπάσκετ και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Ζώταλη και Χάλαρη με 5 πόντους αντίστοιχα, είχαν προβάδισμα με 16 – 5. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Αναλώσιμοι επιδόθηκαν σε πολλά άστοχα τρίποντα, με τον Φωτίου να πετυχαίνει ένα και τον Τόγια καλάθι από κοντά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και στην δεύτερη περίοδο, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα με μπροστάρη τον Γκορίτσα και με πρώτο βιολί τον Χάλαρη με 6 πόντους και τον Καμπόλη να βάζει ένα τρίποντο, έστειλαν την διαφορά στο + 19. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και με συνεχόμενα καλάθια από Τόγια, Λιάσκα, Γκουντόπουλο και φοβερό τρίποντο του Νικολόπουλου στην εκπνοή, μείωσαν σε 26 – 16.

Οι Αναλώσιμοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να γυρίσουν υπέρ τους το ματς και με το δίδυμο Γκουντόπουλου με 9 και Ταλιούρα με 6 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, πλησίασαν στο καλάθι. Οι Bucks δεν άργησαν να αντιδράσουν και με τον Ζώταλη να τραβάει το κουπί με 7 πόντους και τον Αμανατίδη να ακολουθεί με 4, έφεραν και πάλι την διαφορά στο επίπεδο των 10 πόντων(41-31).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Αναλώσιμους και έφτασαν στην νίκη με 56-40. Ο Δανιάς ήταν το πρώτο βιολί με 4 πόντους, με έξι ακόμα παίχτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι , ενώ για τους φιλοξενούμενους Τόγιας, Ζάφειρας, Αντωνιάδης και Λιάσκας πέτυχαν από ένα καλάθι.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Χάλαρης 3 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Τόγιας με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Bucks είχαν 19 / 61 δίποντα,2/7 τρίποντα 12 / 16 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Αναλώσιμοι είχαν 10 / 38 δίποντα, 4 / 18 τρίποντα, 8 / 13 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αγγέλου 3, Αμανατίδης 7, Γκορίτσας, Δανιάς 4, Ζώταλης 14, Καμπόλης 5, Σπυριδώνης 6(7ρ.), Χάλαρης 13(10ρ.), Χριστόπουλος 4.

Αναλώσιμοι(Νικολόπουλος ): Αντωνιάδης 3, Γκουντόπουλος 11, Ζάφειρας 2, Λιάσκας 4(10ρ.), Νικολόπουλος 3, Ταλιούρας 8, Τόγιας 6(7ρ.), Φωτίου 3.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα και αποφασιστικότητα των Athens Bucks.