17/01/2023
Orlando Tragics 20 13 25 22 - 80 -
Baca Juniors BC 10 12 5 11 - 38 -

Με οχτώ "μαχαιριές" του Κωνσταντίνου!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος οι Orlando Tragics, καθώς για την 14η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα την Baca Juniors με 80-38 στο κλειστό του ΣΕΦ, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Κωνσταντίνου με 8/10 τρίποντα, και με το τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο, ανέβηκαν στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Από πολύ νωρίς οι Orlando Tragics πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 6 πόντους του Αλοΐζου, 4 του Μοσχολιού, άλλους τόσους του Κωνσταντίνου και 4 του Κριαλάκου, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 20-10. Ο Τσαμποδήμος με δύο τρίποντα τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Γαργαλάκος και Καρτσιμαδάκης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 πόντους του Κριαλάκου και τρίποντο του Κωνσταντίνου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι και στο +14, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 33-22. Την Baca Juniors κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Μπίζος και Σπεντζούρης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Τραγικοί", αφού με 7 πόντους του Μοσχολιού, 6 του Αλοΐζου και δύο νέα τρίποντα του Κωνσταντίνου, έφτασαν στο +31, 58-27. Μοναδικός διασωθέντας των "Λατίνων" στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γαργαλάκος με τους 5 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 58-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Orlando Tragics να επικρατούν με 80-38, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Κωνσταντίνου, Τσαμουρά, Σιμιτιάν και Κριαλάκου. Για την Baca Juniors στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γαργαλάκος, Φουντούκας και Καρτσιμαδάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/22 βολές, 24/48 δίποντα και 8/19 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/9 βολές, 11/42 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Orlando Tragics ο Κωνσταντίνου με 25 πόντους, έχοντας 1/3 βολές και 8/10 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Baca Juniors ο Τσαμποδήμος με 8 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Orlando Tragics (Σιμιτιάν): Αγγελιδάκης 4, Ντρες 4, Κριαλάκος 15, Κωνσταντινου 25 (8), Αλοΐζος 12, Μοσχολιός 13, Σιμιτιάν 4, Τσαμουράς 3

Baca Juniors (Φουντούκας): Σπεντζούρης 4, Τσαμποδήμος 8 (2), Γαργαλάκος 11, Μπίζος 5 (1), Φουντούκας 6 (1), Μαρτίνης, Καρτσιμαδάκης 4

Τι μας άρεσε: Το show του Κωνσταντίνου από την περιφέρεια!