25/11/2019
Aballiers 25 17 18 16 - 76 -
La Bola De Papel 13 8 12 9 - 42 -

Με Παγάνο ΔΕΝ χάνω!

Επιστροφή στις νίκες για τους Aballiers στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα των La Bola De Papel με 76-42 στο κλειστό του Κολωνού.

Με την τριπλέτα Θάνου (8π), Τσαρτσάρα (7π) και Γραμματικού (6π) να πετάει φωτιές στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Aballiers έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 25-13. Το δίδυμο Σίνη – Φλώρου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από 2 είχαν οι Μαρινάκης, Κώστας Στάμου και Καραστάθης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι μπλε και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Γραμματικού, 4 του Τσαμπαλή και τρίποντα των Βερνίκου – Αθανασοπούλου, ξέφυγαν  στους 25, 42-17. Το μόνο που κατάφεραν οι La Bola De Papel ήταν να μειώσουν στους 21, 42-21, με τον Φλώρο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aballiers έφτασαν μέχρι και στο +29, 60-31, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με αέρα 27 πόντων, χάρη σε 6 πόντους του Κρητικού και 5 του Τσαρτσάρα. Ο Φλώρος συνέχιζε να παλεύει για τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας ακόμη 5 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Καραστάθης, Τζαναβάρας και Σίνης. Σκορ τρίτης περιόδου 60-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που περιμέναμε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Aballiers να επικρατούν με 76-42 , έπειτα από 5 πόντους του Κρητικού και 3 του Βερνίκου. Για τους La Bola De Papel στα τελευταία λεπτά ο Φλώρος πέτυχε ακόμη 6 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 20, ενώ 3 πρόσθεσε ο Σίνης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 27/54 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/17 βολές, 15/54 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp των Aballiers ο Γραμματικός με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 5/8 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των La Bola De Papel ο Φλώρος με 20 πόντους, έχοντας 0/3 βολές, 7/13 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Aballiers (Τσαρτσάρας): Κρητικός 13, Τσαρτσάρας 12 (1), Παγάνος 1, Θάνος 12 (1), Καρράς, Γραμματικός 15, Αθανασόπουλος 3 (1), Γώγος 2, Βερνίκος 12 (1), Τσαμπαλής 8

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Στάμου Κ. 2, Στάμου Σ., Μπούρας, Καραστάθης 4, Τζαναβάρας 2, Σίνης 9, Μαρινάκης 5, Φλώρος 20 (2), Ζαχαριάς

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Aballiers!