27/06/2023
Buscados 18 21 13 26 - 78 -
Harlems 7 15 19 27 - 68 -

Με λάμψη Θεοδώρου – Σιδέρη πέρασαν οι Buscados!

Το βράδυ της Τρίτης 27 Ιουνίου στο Μαζαράκη, οι Buscados με το δίδυμο Θεοδώρου – Σιδέρη να πραγματοποιούν καταπληκτική εμφάνιση πετυχαίνοντας τους 58 από τους 78 πόντους της ομάδας τους, έχτισαν διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και κάνοντας διαχείριση στο υπόλοιπο του αγώνα, επικράτησαν με 78-68 απέναντι στους Harlems, παίρνοντας το εισιτήριο για τους ‘8 της Summer Master όπου και θα αντιμετωπίσουν τον Uncle Drew!

Οι Buscados μπήκαν πιο ορεξάτοι στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν το ανοιχτό γήπεδο και με το δίδυμο Σιδέρη με 11 και Θεοδώρου με 7 πόντους αντίστοιχα να κουβαλούν αποκλειστικά την επίθεση της ομάδας τους και τους Καραγκούνη και Κουσάκη να κάνουν όλη την βρώμικη δουλειά, ξέφυγαν 18 – 7. Στο αντίπαλο στρατόπεδο η ομάδα του Ρουσιώτη δεν εκμεταλλεύτηκε τα ψηλά κορμιά μέσα στη ρακέτα και έμεινε μοιραία στο κυνήγι του σκορ , με Merkevicius, Κοψιδά και Μότσιο να βάζουν μόλις από ένα καλάθι.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Buscados με τον Αντρέα Θεοδώρου να ντύνεται μυδραλιοβόλο με τέσσερα τρίποντα και 14 πόντους συνολικά, έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ, στέλνοντας την διαφορά στο + 23. Μετά από εφτά αγωνιστικά λεπτά στη δεύτερη περίοδο, οι Harlems έβγαλαν μία μίνι αντίδραση με Κοψιδά, Mότσιο, Σιάμο και Μπαμπλέκο να δίνουν τις λύσεις, πλησιάζοντας στο τέλος του ημιχρόνου 39 – 22.

Οι Buscados είχαν τον απόλυτο έλεγχο στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με το γνωστό δίδυμο Θεοδώρου και Σιδέρη να βάζουν από 5 πόντους έκαστος(52-32), αλλά οι Harlems σιγά-σιγά ισορρόπησαν το παιχνίδι , έκλεισαν τους διαδρόμους στην άμυνα, βρήκαν λύσεις κυρίως με Κοψιδά(7) και Merkevicius(6), πλησιάζοντας στους 11(52-41).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο πλούσιο από σκορ και θέαμα, με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν για την απόλυτη ανατροπή, με τον Merkevicious να παίρνει επί το πλείστον τις επιθέσεις σκοράροντας 18 πόντους, αλλά η αρμάδα του Καραμασιώτη με Σιδέρη(7), Θεοδώρου(6) και Αναγνώστη(4) κυρίως να δίνουν τις απαντήσεις, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα επικρατώντας με 78 – 68.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ανδρέας Θεοδώρου με 32 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βίκτωρας Μerkevicius με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Buscados είχαν 15 / 39 δίποντα, 13 / 36 τρίποντα, 9 / 15 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 3 λάθη.

Οι Harlems είχαν 28 / 60 δίποντα , 1 / 14 τρίποντα, 9 / 21 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Buscados(Καραμασιώτης): Αναγνώστης 6, Θεοδώρου 32, Καραγκούνης (8 ρ.), Κουσάκης 6(10ρ.), Παπαδόπουλος 4(8ρ.), Παπασπυρόπουλος 4(8ας.), Σιδέρης 26(6 ασίστ).

Harlems(Ρουσιώτης):Merkevicious 26(11ρ.), Δαμίγος 6(8ρ.), Καρράς, Κοψιδάς 13, Μπαμπλέκος 2, Μότσιος 19, Σιάμος 4, Τρυγωνόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Η επιθετική ποιότητα των Θεοδώρου-Σιδέρη και το άψογο κλίμα μεταξύ τω δύο ομάδων.