27/09/2019
Panzerakia 12 19 15 21 - 67 -
ThunderDogs 16 22 12 14 - 64 -

Με Παπαδόπουλο πήραν το ροζ τα Panzerakia!

Το βράδυ της Tετάρτης στο κλειστό του Enersize, τα Panzerakia υποδέχτηκαν τoυς Thunderdogs. Σε ένα παιχνίδι του 19ου ομίλου του Winter Cup που μας κράτησε σε αγωνία για να μας ξεσηκώσει στο τέλος, oι γηπεδούχοι με κορυφαίους τους  Μαλλιαρό (15π.), Φανουργιάκη (15π.), Κατσιγιάννη (15π.) και Παπαδόπουλο (11π.), που έγραψε το νικητήριο καλάθι, πήραν το ροζ φύλλο της αναμέτρησης κόντρα στην παρέα των Σεφέρη (17π.), Παπαγεωργίου (18π.) και Πρισιμιτζάκη (20π.) που αγωνίστηκε με μόλις πέντε παίκτες. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 67-64 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Δυναμικά μπήκαν στην πρώτη περίοδο τα Panzerakia με ένα σερί επτά πόντων από Φανουργιάκη, Πάγκαλο Δημήτρη και το τρίποντο του Κατσιγιάννη, αλλά την απάντηση έδωσαν οι Thunderdogs με τους Πρισιμιτζάκη (5π.) και μία βολή του Σεφέρη για το 7-6 στο πέμπτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και τρία λεπτά πριν την λήξη, αλλά έξι πόντοι ακόμη των φιλοξενούμενων από Πρισιμιτζάκη, Σιδέρη και Σεφέρη τους έβαλαν μπροστά. Το τελευταίο λεπτό διαμόρφωσε το επιμέρους σκορ της περιόδου σε 12-16.

Στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου, την ισοφάριση έφερε το καλάθι του Μαλλιαρού για τα Panzerakia, και δύο λεπτά αργότερα το τρίποντο του Παπαδόπουλου έγραψε το 23-22. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι φιλοξενούμενοι με 16 πόντους ακόμη και πρωταγωνιστές τους Παπαγεωργίου (7π.) και Σεφέρη (3π.), πήραν τον έλεγχο περνώντας στο +7, ενώ για τους γηπεδούχους καθ' όλη την διάρκεια ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος (6π.) και Κατσιγιάννης (4π.). Σκορ  ημιχρόνου 31-38.

Το προβάδισμά τους κατάφεραν να κρατήσουν οι φιλοξενούμενοι και στην τρίτη περίοδο γράφοντας 12 συνολικούς πόντους με τους Παπαγεωργίου (5π.), Σεφέρη (4π.) και Πρισιμιτζάκη (3π.). Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν στο παιχνίδι με την βοήθεια του Μαλλιαρού (6π.) και Κατσιγιάννη (5π.) διατηρώντας την διαφορά στο -4. Το σκορ της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε σε 46-50.

Ανατροπές επιφύλασσε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης με τα Panzerakia να γράφουν το 52-52 με τον Μαλλιαρό στο έβδομο λεπτό. Πρισιμιτζάκης, Παπαγεωργίου και το τρίποντο του Σιδέρη έκαναν το 52-59 για τους Thunderdogs και μέχρι και δύο λεπτά πριν την λήξη κατάφεραν να κρατηθούν στο +4. Τον τελευταίο λόγο κράτησαν για το τέλος οι γηπεδούχοι, καθώς το καλάθι του Κατσιγιάννη μείωσε στους δύο, ενώ η ισοφάριση ήρθε  12″ πριν την λήξη με τον Φανουργιάκη. Στην εκπνοή του χρόνου και ενώ όλα οδηγούσαν στην παράταση, το τρίποντο του Παπαδόπουλου από το κέντρο άλλαξε τα δεδομένα, δίνοντας την νίκη στα Panzerakia με τελικό σκορ 67-64.

Στο τέλος του αγώνα τα Panzerakia είχαν 22/59 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 8/15 βολές . Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, πραγματοποίησαν 7 κλεψίματα, ενώ έκαναν 11 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Thunderdogs είχαν 21/39 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 16/27 βολές . Αντίστοιχα πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ και έκαναν 7 κλεψίματα, 12 λάθη και 5 μπλοκ.

Mvp για τα Panzerakia ο Παπαδόπουλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, ¾ δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, σέρβιρε 6 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τους ThunderDogs ο Πρισιμιτζάκης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές, 7/16 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και 2 τάπες, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Πάλλας 2, Φανουργιάκης Ηλίας 15(1), Πάγκαλος Λευτέρης, Πάγκαλος Δημήτρης 4, Γκάνης 2, Μαλλιαρός 15, Παπαδόπουλος 11(1), Κατσιγιάννης 15(2), Φανουργιάκης Σωτήρης, Σακελαρίου 3 (1)

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Δημακαρέας, Σεφέρης 17, Πίνας 2, Πρισιμιτζάκης 20, Παπαγεωργίου 18(1), Σιδέρης 7(1)

Τι μας άρεσε: Εξαιρετικό παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ και μεγάλη ανατροπή που ξεσήκωσε το γήπεδο!