07/10/2023
Σκακιστές 22 19 12 20 - 73 -
Intercity BC 8 13 26 15 - 62 -

Με παρά λίγο τριπλό Αθανασίου οι Σκακιστές !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Σκακιστές επικράτησαν της μαχητικής Intercity με 73-62. Σπουδαία εμφάνιση και παρά λίγο triple – double από τον Κώστα Αθανασίου, 30άρα από τον Μιχαηλίδη και clutch στιγμές από τον Λευτέρακη Κανδηράκη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Intercity έβγαλε σπουδαία αντίδραση στην τρίτη περίοδο, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το ματς οι ερυθρόλευκοι, αφού το δίδυμο Μιχαηλίδης (13π.) - Αθανασίου (9π.) ήταν σε ημιάγρια κατάσταση από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η ομάδα του Μπαλαφούτη στο ξεκίνημα, παρά την προσπάθεια των Νικολάου (4π.), Συρνιώτη (2π.) και Αργυριάδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 22-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Intercity εμφανίστηκε ελαφρώς βελτιωμένη επιθετικά, χάρη στους Μπόζα (6π.), Σταματόπουλο (3π.), Αντωνίου (2π.) και Νικολάου (2π.), όμως η απόσταση από τους Σκακιστές διευρύνθηκε, καθώς οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να σκοράρουν με μεγάλη συνέπεια, κλείνοντας το ημίχρονο στο +20. Σκορ ημιχρόνου, 41-21.

Μετά την ανάπαυλα η χαλάρωση των Σκακιστών και η μεταμόρφωση των φιλοξενούμενων άλλαξαν τα δεδομένα της αναμέτρησης. Σκοράροντας 26 πόντους και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μπόζα (7π.), Σταματόπουλο (5π.), Νικολάου (5π.), Σταυρόπουλο (3π.), Συρνιώτη (2π.) και Σπαή (2π.), η Intercity έβγαλε σπουδαία αντίδραση πλησιάζοντας επικίνδυνα τους γηπεδούχους. Οι Σκακιστές προβλημάτισαν με την εικόνα τους, όμως η κλάση των παιχτών τους κράτησαν την ομάδα σε θέση οδηγού. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 53-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σκακιστές σοβαρεύτηκαν. Με τον Κανδηράκη (10π.) να φωνάζει "παρών" βάζοντας σουτ μαχαιριές και τους Μιχαηλίδη (8π.) και Αθανασίου (2π.) να τον ακολουθούν, οι ερυθρόλευκοι έβαλαν και πάλι τα πράγματα στη θέση τους. Η Intercity άδειασε από την υπερπροσπάθεια της τρίτης περιόδου και, παρά τις επιθετικές πρωτοβουλίες των Σταματόπουλου (8π.), Αντωνίου (4π.), Σταυρόπουλου (3π.) και Συρνιώτη (2π.) υπέπεσε στην ήττα με 73-62.

Στο τέλος του αγώνα, οι Σκακιστές είχαν 28/51 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Intercity είχε 16/44 δίποντα, 7/19 τρίποντα και 9/23 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Αθανασίου με 25 πόντους και παρά λίγο triple-double, έχοντας 12/21 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 26 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μπόζας με 13 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Σκακιστές (Μπουργαζάς-Αντωνάκης) : Αθανασίου 25, Αντωνάκης 3, Κανδηράκης 10 (2), Μεγαγιάννης, Μιχαηλίδης 30 (1), Μπουργαζάς 2, Χατζάκης 3 (1).

Intercity BC (Αντωνίου) : Αντωνίου 6, Αργυριάδης 2, Μπόζας 13 (1), Νικολάου 11 (1), Σπαής 2, Σταματόπουλος 16 (3), Σταυρόπουλος 6 (2), Συρνιώτης 6.

Τι μας άρεσε : Η αντίδραση της Intercity και ορισμένες εξαιρετικές συνεργασίες των νικητών.