21/09/2019
Athens 81ers 14 17 12 12 - 55 -
Pressof BC 15 13 11 19 - 58 -

Με Παραρά και Καραντζιά, ξεκίνησε καλά η χρονιά!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με χιτσκοκικό φινάλε ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, η Pressof επικράτησε δύσκολα των Athens 81ers με 55-58 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον 25ο όμιλο του Basketaki Cup, με τους Καραντζιά και Παραρά να την παίρνουν από το χεράκι!

Αν και βρέθηκε στο -5, 6-1, στο ξεκίνημα της συνάντησης, η Pressof προσπέρασε με 8-13, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 14-15, χάρη σε 7 πόντους του Παραρά και τρίποντα των Ντεμίρη – Τρατολάτη. Τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά έδωσαν οι Πετρόπουλος και Σιδηράς με 4 πόντους έκαστος, ενώ από 2 είχαν οι Σταφυλαράκης, Λάμπρου και Ευθυμίου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Athens 81ers πάτησαν γκάζι και έτρεξαν 10-0 σερί, παίρνοντας για πρώτη φορά αέρα 9 πόντων, 31-22, με τους Κεφαλά (6π), Ευθυμίου (4π) και Κωνσταντόπουλο (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση. Το μόνο που πρόλαβαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πλησιάσουν στους 3, 31-28, με το δίδυμο Τσορτού – Καραντζιά να κρατάει την ομάδα του κοντά στο σκορ με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με τους Κεφαλά και Πετρόπουλο να συνεχίζουν την εξαιρετική τους εμφάνιση με 4 νέους πόντους ο καθένας, οι μπλε διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 43-39. Ο Νομικός πήρε μπρος σε εκείνο το σημείο για του βυσσινοί, εκτελώντας δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ, ενώ ένα τριποντάκι πρόσθεσε ο Τρατολάτης. Σκορ τρίτης περιόδου 43-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά, με την Pressof να φτάνει δύσκολα στη νίκη με 55-58, με τον Καραντζιά να βγάζει το φίδι από την τρύπα με τα μεγάλα καλάθια και τους 7 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Παραρά με 6 πόντους. Προσπάθησε στο τέλος η παρέα του Κυνηγού να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, ωστόσο οι 5 πόντοι του Ευθυμίου δεν ήταν αρκετοί, με τον Πετρόπουλο να χάνει δύο βολές λίγο πριν τη λήξη, ενώ οι Athens 81ers ήταν στο -1!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 22/64 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 11/16 βολές, 16/44 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Πολυτιμότερος των Athens 81ers ο Ευθυμίου με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές και 5/16 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Mvp της Pressof ο Καραντζιάς με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Athens 81ers (Κυνηγός): Λάμπρου 8, Πετρόπουλος 12, Κωνσταντόπουλος 3 (1), Σιδηράς 4, Κυνηγός, Σταφυλαράκης 4, Κεφαλάς 11, Ροβιθάκης, Ευθυμίου 13

Pressof (Κρασσάς): Τρατολάτης 10 (2), Τσορτός 8, Νομικός 6 (2), Κρασσάς, Ντεμίρης 7 (1), Καραντζιάς 13, Παραράς 14

Τι μας άρεσε: Οι πολλές εναλλαγές του σκορ, αλλά και το συγκλονιστικό τελευταίο λεπτό του ντέρμπι!