27/10/2020
New World Fix 25 12 14 21 4 76 -
Griffins 12 21 22 17 14 86 -

Με παράταση συνέχισαν την παράδοση οι Griffins!

Σε ένα πολύ όμορφο και συναρπαστικό παιχνίδι, οι Griffins επικράτησαν των New World Fix στην παράταση με 76-86 για την έβδομη αγωνιστική της Elite League και συνέχισαν την παράδοση απέναντι στην παρέα του Γαλανού!

Με την περιφέρειά τους να οργιάζει στο ξεκίνημα της συνάντησης και τους Τσεκουρλούκη (9π), Σιάποντη (6π), Ζωιτό (5π) και Κανελλόπουλο (3π) να πετούν φωτιές, οι New World Fix έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 25-12. Το δίδυμο Παπαδόπουλου – Σπυρόπουλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, με τους Griffins να βρίσκουν τα πατήματά τους και με δράστες στην επίθεση τους Κοτσόλη (6π), Τσάκαλη (5π), Παπαδόπουλο (4π), Σήαρς και Σπυρόπουλο, κατάφεραν να πλησιάσουν στους 4, 37-33. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Κανελλόπουλος και Σιάποντης με 4 πόντους ο καθένας.

Στα πρώτα τρία λεπτά της επανάληψης η παρέα του Γαλανού πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά 10 πόντων, 45-35, μετά από 7 πόντους του Σιάποντη και 5 του Ζωιτού. Στη συνέχεια, όμως, του τρίτου δεκαλέπτου οι Griffins κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με ακόμη 8 πόντους του Κοτσόλη, 5 του Παπαδόπουλου, 5 του Τσάκαλη και 4 του Βιλτανιώτη, προσπέρασαν με 51-55, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να λύσουν τους λογαριασμούς τους και το παιχνίδι πήγε στην παράταση, 72-72. Για τους γηπεδούχους 14 πόντους έβαλε ο Ζωιτός και 5 ο Σιάποντης, ενώ για τους μπλε 9 σκόραρε ο Παπαδόπουλος και 6 ο Σπυρόπουλος.

Στην παράταση οι Griffins έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με τους Σπυρόπουλο και Παπαδόπουλο να φωνάζουν παρών με 5 πόντους έκαστος, έφτασαν στη νίκη με 76-86. Ο Κιτσαντάς και ο Τσεκουρλούκης με 2 πόντους ο καθένας βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους New World Fix στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/10 βολές, 19/52 δίποντα και 10/26 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/16 βολές, 22/50 δίποντα και 11/39 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Σιάποντης με 22 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Mvp των Griffins ο Παπαδόπουλος με 30 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 9/10 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

New World Fix (Γαλανός): Κιτσαντάς 4, Γαλανός, Λογγίτσης 4, Τσεκουρλούκης 11 (2), Κανελλόπουλος 11 (1), Ζωιτός 24 (3), Σιάποντης 22 (4)

Griffins (Χρόνης): Ζυγούνας, Ζαχαρτσένκο, Κοτσόλης 18 (2), Σπυρόπουλος 19 (3), Παπαδόπουλος 30 (4), Βιλτανιώτης 4 (1), Τσάκαλης 10 (1), Σήαρς 5

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του αγώνα, το χιτσκοκικό φινάλε και η βροχή τριπόντων!