02/02/2020
Basket Maniacs 8 19 13 15 - 55 -
Phoenix Bums 12 10 12 15 - 49 -

Με πάθος για τη νίκη οι Basket Maniacs!

Σε ένα ματς στο οποίο είχαμε ένα φοβερό … επιθετικό ματς απ ανάμεσα στον Καλαμιώτη και τον Μοσκόφογλου, οι Basket Maniacs πήραν τη νίκη απέναντι στους Phoenix Bums  με 55-49, στα πλαίσια της Development κατηγορίας.

Άστοχο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, με τον Δημητριάδη να έχει ένα τρίποντο και τον Μοσκόφογλου να απαντάει με δύο βολές για το 3-2 του πενταλέπτου. Πιο εύστοχες οι ομάδες στη συνέχεια με τον Καλαμιώτη από Maniacs να αναλαμβάνει δράση, τον Μοσκόφογλου από την άλλη να ακολουθεί και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 8-12 για Bums.

Ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Νεγκρίν να σκοράρει από την περιφέρεια και τον Κασά να είναι θετικός για Bums. Μεγάλη προσπάθεια για ανατροπή στο σκορ, με τον Καλαμιώτη να είναι εξαιρετικός, με τον Στενάκης να δίνει λύσεις, με τον ημίχρονο να λήγει στο 27-22 με ένα καλάθι του Σασά να ολοκληρώνει την ανατροπή για Maniacs.

Ο Νεγκρίν ξεκίνησε εύστοχος το δεύτερο ημίχρονο, με τους Μοσκόφογλου και Κουνάδη να προσπαθούν να ξανά γυρίσουν το μομέντουμ υπέρ των Bums, με τον Νεγκρίν όμως να είναι εξαιρετικός και να μην τους το επιτρέπει, οδηγηθήκαμε στο 40-34 με τους γηπεδούχους Maniacs να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα.

Μόνιμη απειλή ο φοβερός Μοσκόφογλου, δεν άφησε τους Maniacs για πολύ μακρυά στο σκορ, με τον Καλαμιώτη να απαντάει και τον Νεγκρίν να σκοράρει τρεις βολές έπειτα από φάουλ σε τρίποντο (48-45, 37″). Ο Μοίρας βρήκε στόχο από μακρυά και ισοφάρισε αλλά ένα εκπληκτικό καλάθι του παθιασμένου Στενάκη, αποδείχθηκε κομβικό δίνοντας ψυχολογία στους Basket Maniacs, οι οποίοι κατάφεραν να διαχειριστούν τη διαφορά και να επικρατήσουν με 55-49 παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 22 πόντους, 15 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και δύο λάθη. Από πλευράς Phoenix Bums ξεχώρισε ο Βασίλης Μοσκόφογλου με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι Basket Maniacs είχαν 8/34 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 18/27 βολές, 45 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη. Συνολικά οι Phoenix Bums είχαν 16/45 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 14/20 βολες, 42 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 10 κλεψίματα και 16 λάθη.

Basket Maniacs (Στασινόπουλος): Νεγκρίν 21, Καλαμιώτης 22 (15 ριμπ), Στασινόπουλος 2, Δημητριάδης 3, Σασάς 2, Στενάκης 4 (10 ριμπ), Νούκας 1 (6 ριμπ).

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Μοσκόφογλου 22 (14 ριμπ), Καδάς 4, Παπαντωνίου 6 (7 ριμπ). Καραγιάννης, Μπαλτζόγλου 2, Μοίρας 5, Κουνάδης 6 (6 ριμπ), Λειβαδάς, Κοβάτσος 4.

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Καλαμιώτη!