23/07/2021
Peristeri Trelleborg 13 16 6 11 - 46 -
Cosa Nostra 10 6 10 7 - 33 -

Με πάθος και προσήλωση στα ημιτελικά η Trelleborg!

Το εισιτήριο για το Final Four της Summer Development League εξασφάλισε πριν από λίγο η Trelleborg, καθώς σε παιχνίδι για τους 8 επικράτησε δίκαια της Cosa Nostra με 46-33 και περιμένει να δει τον αντίπαλό της από το ζευγάρι Aladalon – Draft Fathers!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Trelleborg στο ματς, καθώς με 9 πόντους του Παύλου και 4 του Δρακόπουλου, προηγήθηκε με 11-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Μπρούστα, τρίποντο του Γονιδάκη και δίποντο του Κουτσουριδάκη, πλησίασαν στους 3, 13-10!

Στην δεύτερη περίοδο οι οράνιε μπήκαν πάλι δυναμικά στο παρκέ και με την τριπλέτα Παύλου (5π), Μονιού (4π) και Τύρου (3π) να δίνει τις λύσεις στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 13 πόντων, 29-16. Λίγα πράγματα από την Cosa Nostra σε εκείνο το διάστημα, με τον Κάκιο να σκοράρει 4 πόντους και τον Γονιδάκη δύο.

Με καλάθι του Τύρου στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά την διαφορά στους 15, 31-16. Η συνέχεια του δεκαλέπτου, όμως, ανήκε στην Cosa Nostra, καθώς με δύο τρίποντες βόμβες του Γονιδάκη παρέμεινε ζωντανή, ρίχνοντας την διαφορά στους 9, 35-26, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων μέχρι να πάρει μπρος η περιφέρεια της Trelleborg και με μεγάλα σουτ των Παύλου (5π), Δρακόπουλου και Δημητράκη, έφτασε εύκολα στη νίκη με 46-33. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπρούστας, Χατζησυμεωνίδης και Κάκιος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές,  9/29 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/13 βολές, 8/34 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και είχαν 1 μπλοκ.

Hall of Brands mvp της Trelleborg ο Τύρος με 6 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 1/3 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Cosa Nostra ο Κάκιος με 9 πόντους, έχοντας 5/9 βολές και 2/9 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Trelleborg (Καραδενιζλής): Βαγενάς 2, Τάτσης 2, Δρακόπουλος 7 (1), Μονιός 6, Τύρος 6 (1), Παύλου 20 (3), Δημητράκης 3 (1), Λαφκίδης

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Μπρούστας 9, Χατζησυμεωνίδης 2, Καμπουράκης, Κοσμάς, Γονιδάκης 11 (3), Κουτσουριδάκης 2, Κάκιος 9

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από την Trelleborg, όσο και η μαχητικότητα της Cosa Nostra!