25/11/2023
Old Firm BC 17 12 7 22 - 58 -
RBD Indians B.C 14 14 9 16 - 53 -

Με πάθος και τρίποντα η Old Firm!

Οι Indians ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Ντάφλο πήραν προβάδισμα εφτά πόντων (5-12). Η Old Firm όμως, με όπλο το τρίποντο, και τους Κανελλόπουλο, Ντραγκότι να σκοράρουν από δύο φορές έξω από τα 6.75, έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη (17-14).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσονται στο σκορ και στην δεύτερη περίοδο. Οι Indians έβαλαν την μπάλα κοντά στο καλάθι και βρήκαν σκορ από τον Τριαντάφυλλο. Η Old Firm δεν άλλαξε τακτική και με πρωταγωνιστή τον Καλαμπάκο συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο 29-28.

Στην τρίτη περίοδο οι άμυνες έπαιξαν τον πρώτο λόγο και έτσι καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει διψήφιο αριθμό πόντων. Μουγκαράκης, Βασιλείου και Ντραγκότι σκόραραν για την Old Firm. Οι Indians, με τον Αρβανίτη να δεσπόζει κάτω από τις δύο ρακέτες, πέρασαν μπροστά στο σκορ με την λήξη του δεκαλέπτου (36-37).

Ο τραυματισμός του Κάμπρα για τους Indians όμως άλλαξε την ροή της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσονται στο σκορ μέχρι λίγο πριν την λήξη. Τότε ήταν που μίλησε ο Κανελλόπουλος. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα έβαλε μπροστά την Old Firm (56-51) και έδωσε μια πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του, με τελικό σκορ 58-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Κανελλόπουλος με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ. Από τους ξεχώρισε ο Αντώνης Αρβανίτης με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/28 δίποντα, 12/43 τρίποντα, 2/3 βολές, 41 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/40 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 5/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 7 λάθη.

Old Firm: Ντραγκότι 15, Μουγκαράκης 9, Μάκρης 2, Κανελλόπουλος 17, Καλαμπάκος 13, Δημητρίου, Βασιλείου 2.

Indians: Αρβανίτης 13, Ζέζας, Κάμπρας 6, Μαρπίνης 6, Μπουρίτης 7, Ντάφλος 9, Τριαντάφυλλος 12.

Τι μας άρεσε: Το πάθος για την νίκη της Old Firm.