28/11/2022
War Gamers 14 16 19 17 - 66 -
Brazzers 13 14 18 17 - 62 -

Με πείσμα και πάθος οι War Gamers!

Επιστροφή στις νίκες για τους War Gamers στο πρωτάθλημα, καθώς για την δέκατη αγωνιστική της Elite League by Betsson επικράτησαν δύσκολα των Brazzers με 66-62 στο κλειστό του Περιστερίου!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους War Gamers να προηγούνται με 14-13, χάρη σε 5 πόντους του Αβραμίδη, 5 του Διαμαντή και 4 του Καραγιάννη. Το δίδυμο Αρβανίτη - Κούρογλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Καραγιάννη και 6 του Θοδωρικάκου, οι ερυθρόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-27. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Brazzers, με τον Βαρθολομαίο να σκοράρει 5 πόντους και τους Γιοβάνη - Χρόνη να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας.

Ούτε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ, με τους Πειραιώτες να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 49-45, έπειτα από 8 πόντους του Καραγιάννη, 8 του Αβραμίδη και τρίποντο του Διαμαντή. Ο Κούρογλου με 8 πόντους και ο Μπάρμπας με 7 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 49-45!

Μάχη μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς εν τέλει, με το συγκρότημα του Σκλαβενίτη να φτάνει στη μεγάλη νίκη με 66-62, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καραγιάννη, Αβραμίδη, Διαμαντή και Θεοφανόπουλου. Για τους Brazzers στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Δαρδαμάνης, Μπάρμπας, Αρβανίτης και Κούρογλου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/28 βολές, 15/37 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/17 βολές, 19/50 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 25 πόντους (double-double), έχοντας 9/15 βολές, 5/11 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Brazzers ο

Κούρογλου με 19 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές και 9/19 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

War Gamers (Σκλαβενίτης):  Αβραμίδης 20, Διαμαντής 13 (3), Θοδωρικάκος 6 (1), Θεοφανόπουλος 2, Καραγιάννης 25 (2), Κωνσταντίνου, Μέμεζας, Λαζαράκος, Μαυροειδάκος

Brazzers (Μπάρμπας): Κούρογλου 19, Χρόνης 3 (1), Αμπάζογλου 1, Αρβανίτης 13 (1), Βαρθολομαίος 5 (1), Βασιλόπουλος, Γιοβάνης 3, Δαρδαμάνης 7 (1), Μπάρμπας 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!