31/10/2020
Komodo Dragons 11 15 16 12 - 54 -
Reptors 8 7 19 15 - 49 -

Με πείσμα και πάθος οι DPG Warriors!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι DPG Warriors, καθώς μετά από ένα πολύ δυνατό ματς, επικράτησαν των Rapetors με 54-49 και έκαναν το 3/3 στον πρώτο όμιλο της Development League!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι DPG Warriors, καθώς με 5 πόντους του Σουλελέ προηγούνταν με 11-8. Π Παύλος Κορρές με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Καίσαρης.

Με ακόμη 5 πόντους του Σουλελέ και 5 του Λαζαρίκου, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 26-15, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια με σημαντική προβάδισμα. Λίγα πράγματα επιθετικά από τους Rapetors στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αλέξανδρο Παπαγεωργίου να πετυχαίνει 3 πόντους και τους Βαγγέλη Κορρέ – Σακελλαρόπουλο από 2 πόντους έκαστος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την παρέα του Βεργόπουλου να φτάνει μέχρι και στο +13, 38-25, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 42-34, χάρη σε 5 πόντους του Κωνσταντίνου, 5 του Λαζαρίκου και 4 του Βασίλη Παπαγεωργίου. Τους κυανέρυθρους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Βαγγέλης Κορρές (8π), Σακελλαρόπουλος (5π) και Κοτζακουλάκης (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 42-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι πράσινοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τον Κωνσταντίνου να φωνάζει παρών στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα με 6 πόντους, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 54-49. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Rapetors να κάνουν την ανατροπή, ωστόσο οι 7 πόντοι του Βαγγέλη Κορρέ και οι 6 του Αλέξανδρου Παπαγεωργίου δεν τους έφταναν.