17/06/2023
N.A. 99ers 20 20 18 10 - 68 -
Old Firm BC 7 14 19 13 - 53 -

Με πειστικό τρόπο οι 99ers!

Παίζοντας με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στο πρώτο μέρος, οι Northern Athens 99ers κατάφεραν να κερδίσουν εύκολα την Old Firm με 68-53 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους 16 της Summer Development League!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Northern Athens 99ers, καθώς με τρία τρίποντα του Δημάδη, ένα του Μελέτη και βοήθειες των Κοκκίνη - Παντελίδη, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 20-7. Ο Καλαμπάκος με 4 πόντους και ο Κούτσικος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, αφού με δύο νέα τρίποντα του Δημάδη, 4 πόντους του Κοκκίνη, 3 του Μερμίγκη και τρίποντο του Παντελίδη, ξέφυγαν στους 22, 40-18. Το σκορ του πρώτου μέρους, 40-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό της Old Firm ο Ντραγκότι από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Καλαμπάκος και 3 ο Ξυλιάς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι 99άρηδες είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +25, και τελικά με 6 πόντους του Παντελίδη, 5 του Κοκκίνη και τριποντάκι του Δημάδη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +18, 58-40. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Μαρούδη να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 7 πόντους του Καλαμπάκου και τα τρίποντα των Ντραγκότι - Μουγκαράκη. Σκορ τρίτης περιόδου 58-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Northern Athens 99ers μπορεί να κόλλησαν επιθετικά, ωστόσο διαχειρίστηκαν ορθά το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Λουκαΐδη, Μελέτη και Κοκκίνη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 68-53! Πάλεψε στο φινάλε η Old Firm να απειλήσει τον αντίπαλο και τελικά με εύστοχες προσπάθειες των Ξυλιά, Μουγκαράκη και Καλαμπάκου, κατάφερε να πλησιάσει μέχρι και στους 10, 60-50!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/18 βολές, 15/56 δίποντα και 10/20 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 16/42 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Betsson mvp των Northern Athens 99ers ο Κοκκίνης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 4/13 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Old Firm ο Ξυλιάς με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές και 7/15 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 κοψίματα.

Northern Athens 99ers (Λουκαΐδης): Βασιλάκης 5, Δημάδης 18 (6), Καθάριος 6, Κοκκίνης 16 (2), Κουρεμένος, Λουκαΐδης 3, Μελέτης 5 (1), Μερμίγκης 4, Παντελίδης 11 (1)

Old Firm (Μαρούδης):  Βασιλείου, Κούτσικος 4, Καλαμπάκος 18 (1), Ντραγκότι 7 (2), Ξυλιάς 16, Μουγκαράκης 8 (2), Σανταμούρης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο μέρος των 99ers, αλλά και η προσπάθεια της Old Firm στα τελευταία λεπτά!