31/01/2024
Paraliers 16 21 13 20 - 70 -
Gallika and Piano BC 9 7 9 8 - 33 -

Με περίπατο επέστρεψαν στις νίκες οι Paraliers!

Οι Paraliers ήταν το φαβορί πριν την αναμέτρηση και το επιβεβαίωσαν από το πρώτο δεκάλεπτο. Σκόρδος(5), Ανδρεδάκης(5) και Περσεμάτης ανέλαβαν το σκοράρισμα για τους γηπεδούχους, οδηγώντας την ομάδα τους στο + 7. Στην αντίπερα όχθη, για τα Γαλλικά που πήγαιναν κυρίως σε ατομικές προσπάθειες, Πιερουτσάκος, Λαγουτάρης, Κατσίκης και Κουμουτζέλης, πέτυχαν από ένα καλάθι διαμορφώνοντας το 16 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με υπεροπλία στο ζωγραφιστό και όπλο το transition, έπιασαν ακόμα καλύτερη απόδοση και έβαλαν γερά τις βάσεις για την τελική επικράτηση.Καρουζάκης(6), Σκόρδος(4) και Σεπετάς(4) ήταν τα πρώτα βιολιά στην επίθεση των προπορευόμενων, ενώ στη φτωχή συγκομιδή των Κόκκινων, Λαγουτάρης, Ντάκος και Πιερουτσάκος πέτυχαν από ένα καλάθι.

Οι ρυθμοί έπεσαν στην τρίτη περίοδο, με τους Paraliers χωρίς να ανεβάζουν υψηλά στάνταρ απόδοσης να στέλνουν τη διαφορά στο + 25. Τσαϊρέλης με 7 και Σκόρδος με 4 πόντους αντίστοιχα κουβαλούσαν την επίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ ο Λαγουτάρης με 6 από τους 9 πόντους ξεχώρισε για τους Κόκκινους.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι τυπικά γηπεδούχοι το τελευταίο δεκάλεπτο και χωρίς να κατεβάσουν το πόδι από το γκάζι, έφτασαν στο ευρύ 70 – 33. Ανδρεδάκης(2), Σκόρδος και Περσεμάτης πυροβολούσαν από τα 6.75, ενώ για τα απογοητευμένα Gallika, ο Κουμουτζέλης πέτυχε δύο τρίποντα, με τον Λαγουτάρη να προσφέρει ένα καλάθι.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Μηνάς Περσεμάτης με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Λαγουτάρης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Paraliers είχαν 22 / 52 δίποντα, 7 / 11 τρίποντα, 5 / 9 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Τα Γαλλικά είχαν 11 / 34 δίποντα, 3 / 23 τρίποντα, 2 / 4 βολές, κατέβασαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Paraliers (Σκόρδος): Ανδρεδάκης 14, Καρουζάκης 6, Μπραϊμνιώτης 2, Περσεμάτης 13(11ρ. 8 ας.), Σεπετάς 10(9ρ.),Σκόρδος 18, Τσαϊρέλης 7(7ρ.).

Gallika and Piano (Πιερουτσάκος):Κατσίκης 5, Κουμουτζέλης 8, Λαγουτάρης 12(10ρ.),Ντάκος 3, Πιερουτσάκος 5, Σάρδης.