21/11/2021
Varnava Hawks 5 8 4 12 - 29 -
Aballiers 12 19 18 10 - 59 -

Με… περίπατο οι Aballiers!

Εύκολη αποστολή είχαν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Aballiers, καθώς για την έκτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα τους Varnava Hawks με 29-59 και πήραν το πέμπτο ροζ φύλλο αγώνα!

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Κρητικό – Γραμματικό με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα, οι Aballiers προηγήθηκαν με 5-12 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Ο Μπαρούνης έξω από την γραμμή των 6,75μ και ο Κακογιαννάκης με εύστοχη προσπάθεια μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ανέβαλε δράση για τους μπλε ο Σωτήρης Θάνος και με 9 δικούς του πόντους, αλλά και τριποντάκι του Μανώλη, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18 πόντων, 13-31. Δεν μπόρεσαν οι Varnava Hawks να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τους Αντώνη Ψωμαδάκη, Κακογιαννάκη, Ντίνο Ψωμαδάκη και Δρανδάκη να έχουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aballiers, αφού με δύο τρίποντα του Γραμματικού, 5 πόντους του Νίκου Θάνου, 4 του Βερνίκου και τρίποντο του Σωτήρη Θάνου, ξέφυγαν στους 32 πόντους, 17-49! Μοναδικός διασωθέντας για τα Γεράκια στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο Αλέξανδρος Δρανδάκης, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του! Σκορ τρίτης περιόδου 17-49!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι η παρέα του Μανώλη έφτασε εύκολα στη νίκη με 29-59, έπειτα από 5 πόντους του Κρητικού, τρίποντο του Βερνίκου και καλάθι του Γραμματικού. Για τους Varnava Hawks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κακογιαννάκης (6π), Αντώνης Παπαδόπουλος (5π) και Μπαρούνης (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/9 βολές, 9/56 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/17 βολές, 13/33 δίποντα και 8/31 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Varnava Hawks ο Κακογιαννάκης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/5 βολές, 5/17 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 23 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Κορυφαίος των Aballiers ο Βερνίκος με 8 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Varnava Hawks (Μπαρούνης): Παπαδόπουλος Ε., Μπαρούνης 6 (2), Ψωμαδάκης Α. 2, Ψωμαδάκης Ν. 2, Κακογιαννάκης 10, Δρανδάκης 6, Παπαδόπουλος Α. 3 (1)

Aballiers (Μανώλης): Τσαρτσάρας 2, Κρητικός 15, Θάνος Σ. 12 (3), Παγάνος, Θάνος Ν. 5 (1), Γραμματικός 14 (2), Βερνίκος 8 (1), Μανώλης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!