02/04/2023
Bulldogs 20 21 14 20 - 75 -
Circle BC 12 8 13 15 - 48 -

Με περίπατο στα playoff τα Bulldogs!

Την συμμετοχή τους στα playoff κλείδωσαν χθες το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου τα Bulldogs, καθώς για την 21η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν εύκολα την Circle με 75-48!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 3-9 στο πρώτο πεντάλεπτο, τα Bulldogs με προσωπικό show του Κομνηνού Λούβαρη με 13 πόντους, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 20-12. Ο Ζαφειρόπουλος με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 3 είχε ο Καλούδης και 2 ο Χανιωτάκης.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, αφού με 7 πόντους του Βασιλάκου, 5 του Κομνηνού Λούβαρη, 4 του Άρη Λούβαρη και τρίποντο του Γεωργόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 41-20! Ο Μανσόλας με 6 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης της Circle στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ 2/2 βολές είχε ο Χατζηγιαννίδης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι οράνιε κατέβασαν ταχύτητα και με ακόμη 4 πόντους του Κομνηνού Λούβαρη και τρίποντα των Άρη Λούβαρη - Βασιλάκου, διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 55-33. Δεν μπόρεσε η παρέα του απόντα Αλεξόπουλου να μαζέψει την διαφορά, παρά τους 8 νέους πόντους του Μανσόλα και τους 3 του Ζυγούρη. Σκορ τρίτης περιόδου 55-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα Bulldogs να επικρατούν με 75-48, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βασιλάκου, Λαζανάκη, Διαμάντη, Κομνηνού Λούβαρη και Γεωργόπουλου. Για την Circle στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ζαφειρόπουλος και Μανσόλας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/5 βολές, 29/51 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/17 βολές, 15/52 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp για τα Bulldogs ο Κομνηνός Λούβαρης με 26 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 11/15 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Circle ο Μανσόλας με 20 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 7/17 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη.

Bulldogs (Βασιλάκος): Λούβαρης Κ. 26 (1), Βασιλάκος 18 (1), Γαλάνης 2, Γεωργόπουλος 10 (2), Λούβαρης Α. 7 (1), Λαζανάκης 6, Διαμάντης 6

Circle (Καλούδης): Μανσόλας 20 (1), Ζαφειρόπουλος 15 (2), Ζυγούρης 3, Καλούδης 5, Σαμαρτζής, Χανιωτάκης 2, Χατζηγιαννίδης 3

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο μέρος των Bulldogs!