46
Anonymous BC 16 11 21 13 - 61 -
Aces 14 9 13 10 - 46 -

Με… πίεση στην πρεμιέρα οι Anonymous!

Για 25 λεπτά οι West Coast Aces έβαλαν δύσκολα στους Anonymous, ωστόσο η ομάδα του Χειλάκη ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 61-46, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τον έκτο όμιλο της D2-League!

Αν και πήραν το τιμόνι στα χέρια τους από το πρώτο λεπτό, οι Anonymous έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +2, 16-14, χάρη σε δύο τρίποντα του Τζουβάρα, άλλα δύο του Μπουτσικάκη και 4 πόντους του Δρακόπουλου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Γιώργος Κοντακιώτης και Μπατζάκας με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα της συνάντησης και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 27-23, βρίσκοντας τις λύσεις στην επίθεση από τους Τζουβάρα (3π), Μπουτσικάκη, Δρακόπουλο και Χειλάκη. Από κοντά ακολουθούσαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι West Coast Aces, με τον Νίκο Κοντακιώτη να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Γεωργίου – Αναστάση Ναρεκιάν μέσα από το ζωγραφιστό.

Με το δίδυμο Δρακόπουλου – Τζουβάρα  να πετάει φωτιές στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα, το συγκρότημα του Χειλάκη κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά 12 πόντων, 48-36. Πρόβλημα στην άμυνα και στο κατέβασμα της μπάλας αντιμετώπισαν σε εκείνο το διάστημα οι Άσσοι, με τους Γιώργο Κοντακιώτη (5π) και Ευμορφόπουλο (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 48-36!

Έχοντας πάρει φόρα από τα μέσα της τρίτης περίοδο, οι No Name συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Μπουτσικάκη, 4 του Δρακόπουλου και 4 του Χειλάκη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 61-46. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ευμορφόπουλος και Μπατζάκας με 4 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 16/47 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 20/50 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 4 μπλοκ και 17 λάθη.

Mvp των Anonymous ο Δρακόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 2/15 βολές, 9/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των West Coast Aces ο Ευμορφόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 3 τάπες.

Anonymous (Χειλάκης): Τριανταφύλλου, Κώτσιας 1, Καστρινός 2, Δρακόπουλος 20, Φιλαρτζής 4, Χειλάκης 6, Μπουτσικάκης 11 (3), Μπουρνής 2, Τζουβάρας 15 (5)

West Coast Aces (Μπατζάκας): Κοντακιώτης Γ. 15, Ναρεκιάν Α. 8, Κοντακιώτης Ν. 3 (1), Ευμορφόπουλος 8, Μπατζάκας 8, Μαραβέλιας 2, Λεοντιάδης, Ναρεκιάν Τ., Γεωργίου 2

Τι μας άρεσε: Το ασταμάτητο πρέσιγκ των Anonymous στο τρίτο δεκάλεπτο, στοιχείο που τους χάρισε τη νίκη, όπως επίσης και η βελτίωση των West Coast Aces!