10/03/2024
Brooklyn Nerds 8 4 13 15 - 40 -
Termites 11 7 17 2 - 37 -

Με «πικρό» buzzer beater οι Αμερικάνοι!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Παπαναστασίου να σπάει το ρόδι για τους γηπεδούχους και τους Σταματόπουλο και Χριστόπουλο να απαντούν για τους φιλοξενούμενους. Ο Φορτσάτος με τέσσερις πόντους από κοντά κράτησε από κοντά τους Nerds, οι οποίοι όμως δεχόμενοι καλάθια από τον Πολύδωρο και τον Μεσσάρη μέσα από το ζωγραφιστό, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-11.

Με τέσσερις αναπάντητους πόντους δια χειρός Πατσίμα και Καραδάκη ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο οι Nerds, οι οποίοι έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία, 12-12, μετά την πάροδο των πρώτων πέντε λεπτών. Οι Τερμίτες βρήκαν λύσεις μπροστά στο πρόσωπο του Ορφανίδη, έσφιξαν αισθητά την άμυνα τους και πήραν εκ νέου τα ηνία του ματς. Σκορ ημιχρόνου 12-18.

Με τους καλύτερους οιωνούς από άποψη θεάματος ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κοντορουχά και τον Κόσσυβα να σημαδεύουν σωστά από τα μακριά και να δίνουν προβάδισμα στους Nerds, 21-20, για να έρθει και να απαντήσει ο Μπιμπούδης με έξι από πλευράς Τερμιτών. Ο Χριστόπουλος, ο Σταματόπουλος και ο Αλεφαντινός πήραν μπρος στη συνέχεια και με δικά τους καλάθια, έδωσαν αέρα 12 πόντων στους μπλε, οι οποίοι περιόρισαν τους γηπεδούχους και τελείωσαν και τη τρίτη περίοδο όντας σε προνομιακή θέση, 25-35.

Oι Brooklyn Nerds πιέζοντας, κλέβοντας μπάλες και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, έτρεξαν ένα 10-0 σερί και ισοφάρισαν το παιχνίδι, 35-35, με μπροστάρη τον Κόσσυβα. Οι Τερμίτες παρέμειναν άσφαιροι για 6:30', ο Χριστόπουλος έλυσε τον γόρδιο δεσμό με ένα μακρινό σουτ, όμως ο Φορτσάτος με ένα buzzer beater τρίποντο, χάρισε το ροζ στους Nerds, οι οποίοι ωστόσο δε κάλυψαν τη διαφορά του πρώτου γύρου, πράγμα που κάνει δυσκολότερη τη πρόκριση τους στα playoff.

Betsson MVP για τους Brooklyn Nerds αναδείχτηκε ο Νικόλας Πατσίμας με 4 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο ενώ από τους Termites διακρίθηκε ο Γιώργος Χριστόπουλος με 9 πόντους, 2 κλεψίματα, 3 ασίστ και 12 ριμπάουντ.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 2, Καραδάκης 2, Κοντορουχάς 6, Κόσσυβας 9, Λιατόπουλος 2, Παπαναστασίου 6, Πατσίμας 4, Φορτσάτος 7, Χωριανόπουλος 2.

Termites (Αποστολόπουλος): Αλεφαντινός 2, Αποστολόπουλος, Μεσσάρης 1, Μπιμπούδης 9, Ορφανίδης 5, Παζάρλογλου, Πολύδωρος 7, Σταματόπουλος 4, Χριστόπουλος 9.

Τι μας άρεσε: Η ψυχωμένη ανατροπή των Brooklyn Nerds!