09/11/2022
Ageli B.C. - - - - - - -1
Skroutz - - - - - 20 -

Με πύραυλους Χατζή και Αγγελή!

Το βράδυ της Τετάρτης 9 Νοεμβρίου στον Κολωνό, η νεανική Ageli με το δίδυμο Χατζή και Αγγελή να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, δεν έχασε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το προβάδισμα και επιβλήθηκε με 71 – 61 απέναντι στο Skroutz , κάνοντας την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος και το ματς πολύ ωραίο στο πρώτο δεκάλεπτο με την αναμέτρηση ουσιαστικά να είναι Aggeli– Μερεμέτης . Χατζής και Αγγελής με 7 και 8 πόντους αντίστοιχα, οδηγούσαν την επίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ ο Μερεμέτης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για το Skroutz καθώς πέτυχε τους 12 από τους 15 πόντους της ομάδας του.

Η Αγέλη ήταν ασταμάτητη και στην δεύτερη περίοδο, τρέχοντας ασταμάτητα μέσα στο παρκέ και στέλνοντας την διαφορά στο +17. Ο Αγγελής ήταν το πρώτο βιολί με 6 πόντους, με Χατζή, Κεχαγιόγλου και Κωσταρά να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ στην φτωχή συγκομιδή για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ξανά Μερεμέτης με 6 πόντους, με τον Παπαδόπουλο να βάζει δύο βολές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν σειρά του Skroutz να πατήσει καλύτερα στο παρκέ και με τον εξαιρετικό Παπαδόπουλο να οδηγεί την επίθεση με 9 πόντους και τους Μερεμέτη με 6 και Δούμα με 4 αντίστοιχα να ακολουθούν, μείωσε 50 – 42. Για την Αγέλη που είχε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, ξεχώρισαν Γλύκας και Χατζής που πέτυχαν από 3 πόντους έκαστος.

Πολύ όμορφο και γεμάτο από σκορ και θέαμα, ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Το πυραυλοκίνητο δίδυμο Χατζή(8) και Αγγελή(9) δεν τραβούσε φρένο με τίποτα και οδήγησαν την Αγέλη στο τελικό 71-61! Στον αντίπαλο στρατόπεδο, το Skroutz προσπαθούσε να μειώσει κυρίως με τους Παπαδόπουλο με 9 και Δούμα με 4 πόντους αντίστοιχα, χωρίς όμως να καταφέρει να αλλάξει την μοίρα του αγώνα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Φρίξος Χατζής με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Μερεμέτης 24 πόντους, 23 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Aggeli είχε 23 / 45 δίποντα, 6 / 27 τρίποντα, 7/ 13 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Το Skroutz είχε 21 / 59 δίποντα, 3 / 21 τρίποντα, 10 / 19 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Ageli (Κολτσινάκου): Αγγελής 24(8ρ.), Βασιλόπουλος 8, Γλύκας 5, Δημητρός 3, Κεχαγιόγλου 7, Κωσταράς 3, Χατζής 21(14ρ-10 ασίστ).

Skroutz(Ρέντζος): Δούμας 10, Μερεμέτης 24(23ρ.) Μπουρλάς 2, Ξένος 3, Παπαδόπουλος 20, Ρέντζος 2, Σπυρόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Αγγελή – Χατζή!