14/04/2024
Okla-lioma 4 13 16 10 - 43 -
Meracles 19 15 15 22 - 71 -

Με ποιότητα οι Meracles!

Οι Meracles έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και με ένα σερί 0-12 ξεκίνησαν υποδειγματικά το παιχνίδι. Για τους φιλοξενούμενους ο Μόκκα σημείωσε 7 πόντους, με τους Γουλανδρή και Φασουλάκη να ακολουθούν με 4. Από την άλλη οι γηπεδούχοι μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι σημειώνοντας μόνο 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 4-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα ισσορόπησαν για τις δύο ομάδες, με τους Okla-lioma να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν λύσεις επιθετικά από Κουτεντάκη και Καλογερόπουλο. Για τους Meracles σε υψηλό τέμπο συνέχισε ο Μόκκας σκοράροντας ακόμα 6 πόντους, κρατώντας την ομάδα του σε θέση οδηγού στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 17-34.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να παίξουν ωραίο μπάσκετ και να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Καραγιώργης και Κουτεντάκης συνέχισαν να δίνουν λύσεις κοντά στο καλάθι μειώνοντας στο σκορ. Οι Meracles είχαν άμεση απάντηση από τους Τροχαλιά και Μόκκα ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά σε ασφαλές επίπεδα.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν πια λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, με τους Meracles να κλείνουν εξαιρετικά το παιχνίδι με τα τρίποντα του Αυγουλή, φεύγοντας με το διπλό από το κλειστό του Κολωνού με 43-71, ξεκινώντας με το δεξί στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μόκκας 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καραγιώργης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Okla-lioma (Γιαννάκης): Arouch, Γιαννάκης 2, Καραγιώργης 14, Κουτεντάκης 12, Πρίντζιος 2, Σιαμίσης, Βαλλιανάτος

Meracles (Αυγουλής): Αδάμης 2, Αυγουλής 6, Γουλανδρής 8, Τραφαλης 2, Τροχαλιάς 7, Αβαγκιάν 8, Μόκκας 26, Φασουλάκης 12

Τι μας άρεσε: Η χημεία που έβγαλαν οι Meracles!