28/06/2021
Reload 15 23 10 12 - 60 -
Basket Maniacs 10 8 11 15 - 44 -

Με πολλά πειράματα οι Reload!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν στον δεύτερο όμιλο της Summer Development League οι Reload, καθώς επικράτησαν των Basket Maniacs με 60-44 στο κλειστό του Περιστερίου.

Με τον Ορέστη να εμφανίζεται ορεξάτος στα πρώτα λεπτά όπου πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους, οι Reload προηγήθηκαν με 15-10, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Σπανός και ένα δίποντο ο Κώστας Περιβολάρης. Ο Δημητριάδης με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, με τον Στενάκη να προσθέτει 2.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ορέστης έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 12 δικούς του πόντους, 5 του Διονύση Περιβολάρη και 4 του Αλέξη, έστειλαν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 38-18. Δεν μπόρεσαν οι Basket Maniacs να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους που σημείωσε ο Καλαμιώτης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τους Πειραιώτες να διατηρούν εύκολα την απόσταση ασφαλείας, 48-29, μετά από 4 πόντους του Κώστα Περιβολάρη και άλλους τόσους του Πανταζή. Ο Δημητριάδης με 5 πόντους συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Μανιακών, με τους Ζήση, Καλαμιώτη και Στασινόπουλο να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 48-29!

Με την διαφορά στους 19, 48-29, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι Reload έφτασαν εύκολα στη νίκη με 60-44, έπειτα από 4 πόντους του Πανταζή και 4 του Σπανού. Για τους Basket Maniacs στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Δημητριάδης με νέους 8 πόντους, ενώ ένα τριποντάκι έβαλε ο Στενάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 23/52 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/9 βολές, 12/41 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Hall of Brands mvp των Reload ο Ορέστης με 26 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 9/16 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Δημητριάδης με 23 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 4/9 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Reload (Περιβολάρης Κ.): Ορέστης 26 (2), Περιβολάρης Δ. 5 (1), Σπανός 7 (1), Πανταζής 10, Περιβολάρης Κ. 8, Αλέξης 4

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Δημητριάδης 23 (5), Καλαμιώτης 8, Σασσάς, Στενάκης 5 (1), Στασινόπουλος 6, Ζήσης

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Reload!