23/11/2021
Terroristas 11 9 6 14 - 40 -
N.A. 99ers 22 21 21 13 - 77 -

Με πολύ τρέξιμο οι N.A. 99ers!

Παίζοντας κατά διαστήματα τρομερό μπάσκετ, οι Northern Athens 99ers συνέτριψαν με 40-77 τους αγνώριστους Terroristas στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για την έκτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της D2-League, παίρνοντας το τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην δεύτερη ήττα του.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Northern Athens 99ers στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Καθάριου, δύο τρίποντα του Δημάδη, 4 πόντους του Καλοτεράκη και 4 του Καζάκου, προηγήθηκαν με 6-22, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 11, 11-22, με τον Λίτινα να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Μπουγά να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 7 πόντους του Γιαννόπουλου, 6 του Δημάδη και 4 του Καζάκου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 20-43. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Terroristas, παρά τους 5 νέους πόντους του Λίτινα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Northern Athens 99ers, αφού με 8 πόντους του Γιαννόπουλου και 5 του Δημάδη, έφτασαν στο +38, 26-64. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να βρουν τα πατήματά τους, με τους Κονοφάο, Βατικιώτη και Τσιαούση να  έχουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 26-64!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα και με 4 πόντους του Βασιλάκη και ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου, έφτασαν με σβηστές τις μηχανές τους στη νίκη με 40-77. Για τους Τρομοκράτες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τσιαούσης και Κονοφάος με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/22 βολές, 10/51 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/9 βολές, 26/48 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Terroristas ο Τσιαούσης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/12 βολές, 3/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκανε 6 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Northern Athens 99ers ο Καλοτεράκης με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Terroristas (Κονοφάος): Κουτούβαλης, Βατικιώτης 6, Τσιαούσης 12, Μπουγάς 3 (1), Λίτινας 11 (2), Στράτης, Κονοφάος 6, Παπαγιάννης 2

Northern Athens 99ers (Λουκαΐδης): Καζάκος 12, Γιαννόπουλος 18 (4), Κουρεμένος 2, Καθάριος 10, Βασιλάκης 6, Λουκαΐδης 2, Καλοτεράκης 8, Δημάδης 19 (3)

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό ξεκίνημα των Northern Athens 99ers και η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους!