04/04/2022
Limoges 14 18 12 18 - 62 -
New World Fix 14 11 27 20 - 72 -

Με πολύ τρέξιμο οι New World Fix!

Σπουδαία νίκη για την μάχη που δίνουν για την σωτηρία πήραν χθες στον Κολωνό οι New World Fix, καθώς για την 23η αγωνιστική της Elite League κέρδισαν την εξάδα της Limoges με 62-72 και διατηρούν ελπίδες ακόμη και για τα playoff, ενώ οι Γάλλοι μαθηματικά ακόμη κινδυνεύουν με υποβιβασμό!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 14-14. Ο Δαβιλάς με 8 πόντους και ο Σαμπάνης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της Limoges στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ για τους φιλοξενούμενους δύο τρίποντα πέτυχε ο Σιάποντης και από 4 πόντους είχαν οι Κανελλόπουλος – Diallo.

Στην δεύτερη περίοδο οι New World Fix αν και βρέθηκαν να χάνουν με 21-14, κατάφεραν με 4 πόντους του Ζωιτού, τρίποντο του Μυλωνά και καλάθια των Κανελλόπουλου – Diallo, να πάρουν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 21-23, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και με 6 πόντους του Ρώη, 5 του Σταμάτη και τριποντάκι του Παπαδόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 32-25!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ρώης και Παπαδόπουλος σκόραραν μέσα από την ρακέτα και έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα 8 πόντων στην Limoges, 37-29. Στην συνέχεια της περιόδου το συγκρότημα του Γαλανού έκανε “παπάδες” στο παιχνίδι και με 8 πόντους του Σιάποντη, 6 του Μυλωνά, 4 του Κανελλόπουλου, 4 του Diallo και τρίποντο του Λογγίτση, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 40-52. Το μόνο που κατάφεραν οι ροζ πριν το τέλος του δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν στους 8, 44-52, με τον Δαβιλά να σκοράρει 4 συνεχόμενους πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 44-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix είχαν συνεχώς τον έλεγχο του αγώνα και με εύστοχες προσπάθειες των Λογγίτση, Ζωιτού, Κανελλόπουλου και Σιάποντη,  έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-72.  Δεν μπόρεσαν οι “Λιμουζό” να αντιδράσουν στα τελευταία λεπτά του ματς, παρά τους 11 πόντους που πέτυχε ο Δαβιλάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 20/45 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 19/39 δίποντα και 9/24 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος της Limoges ο Δαβιλάς με 25 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 10/19 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των New World Fix ο Diallo με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/4 βολές και 5/11 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Limoges (Σωτηρόπουλος): Ρώης 10 (1), Δαβιλάς 25 (1), Σαμπάνης 4, Σταμάτης 8 (2), Παπαδόπουλος 8 (2), Βασιλόπουλος 7

New World Fix (Γαλανός): Ντρες, Ζωιτός 8, Τσεκουρλούκης, Λογγίτσης 11 (1), Κανελλόπουλος 15, Diallo 10, Σιάποντης 19 (5), Κιτσαντάς, Μυλωνάς 9 (3)

Τι μας άρεσε: Τα δύο εκπληκτικά καρφώματα του Diallo!