29/09/2023
Powerpuff Boys 19 26 20 16 - 81 -
Hellenic Energy 10 14 11 27 - 62 -

Με πολύ τρέξιμο οι Powerpuff Boys!

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψαν στις νίκες οι Powerpuff Boys στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Hellenic Energy με 81-62 στον Σπάρτακο και την άφησαν χωρίς ροζ φύλλο!

Αν και στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, οι Powerpuff Boys με ένα ξέσπασμα στο φινάλε προηγήθηκαν με 19-10, έπειτα από 7 πόντους του Σταυριανού, 6 του Αθανασόπουλου και 4 του Παππά. Ο Διακουμής με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Κατζέλης και Στάθης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με προσωπικό show του Σταμπουλτζίδη με 10 πόντους και 4 του Σαμοΐλη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 45-24. Ο Κατζέλης με 7 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης της Hellenic Energy στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ 3 πρόσθεσε ο Προκοπίδης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι, αφού με 8 νέους πόντους του Αθανασόπουλου, 6 του Σταυριανού και 4 του Παππά, ξέφυγαν στους 30, 65-35. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι μπλε να πλησιάσουν τον αντίπαλο, παρά τους 5 πόντους του Σκαρπέλη και τους 4 του Προκοπίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 65-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Powerpuff Boys να επικρατούν με 81-62, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σταυριανού, Στέργιου και Σαμοΐλη. Για την Hellenic Energy στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Διακουμής, Κατζέλης, Νάκας, Προκοπίδης και Στάθης, μαζεύοντας έτσι την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 30/48 δίποντα και 5 /24 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 6 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/15 βολές, 18/47 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 20 λάθη.

Betsson mvp των Powerpuff Boys ο Σταυριανός με 21 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 6/9 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Hellenic Energy ο Διακουμής με 15 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Σταμπουλτζίδης 11 (2), Διάκου 4, Ραουάτ 4, Σταυριανός 21 (2), Σαμοΐλης 8, Παππάς 10, Στέργιου 7 (1), Αθανασόπουλος 16, Γκατζιούρας

Hellenic Energy (Διακουμής): Κατζέλης 23 (3), Διακουμής 15 (1), Προκοπίδης 9, Στάθης 4, Νάκας 2, Θεάκος, Φεραδούρος 2, Σκαρπέλης 5 (1), Σαραντόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Η τρομερή πίεση που άσκησαν οι Powerpuff Boys!