28/11/2022
ThunderDogs 11 23 11 20 - 65 -
New World Fix 26 14 29 20 - 89 -

Με πούρα και σαμπάνιες οι New World Fix!

Την ξέφρενη πορεία τους συνεχίζουν οι New World Fix στην Elite League by Betsson, καθώς για την δέκατη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους ThunderDogs με 65-89 στο Περιστέρι και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι New World Fix στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Ζωιτού, 8 του Diallo, 5 του Σιάποντη και έμμεσο τρίποντο του Κόκκινου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 11-26. Ο Σεφέρης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στους ThunderDogs, καθώς από το 13-29 πλησίασαν στους 6, 34-40, με τον Πρισιμιτζάκη να πετυχαίνει 7 πόντους, τον Πέππα 5, ενώ δύο τρίποντα είχε ο Χαρατσής και 4 πόντους ο Σεφέρης. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Κόκκινου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Τασιούδη ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 12 πόντους του Ζωιτού, 8 του Σιάποντη και τριποντάκι του Παπαδόπουλου, κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού η διαφορά έφτασε τους 24, 45-69. Λίγα πράγματα για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τον Πρισιμιτζάκη να σκοράρει 5 πόντους και τον Δημακαρέα 4. Σκορ τρίτης περιόδου 45-69!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπασκετάκι, με την αρμάδα του Γαλανού να επικρατεί με 65-89, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Αθηναίου, Λογγίτση, Παπαδόπουλου και Diallo. Για τους ThunderDogs στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Πέππας, Πρισιμιτζάκης, Κάτσας και Σεφέρης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, 18/49 δίποντα και 8/21 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/16 βολές, 32/58 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των ThunderDogs ο Πρισιμιτζάκης με 23 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/15 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp ο Ζωιτός με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 9/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

ThunderDogs (Σεφέρης): Πέππας 9 (1), Δημακαρέας 5, Κάτσας 3 (1), Λαδόπουλος 2, Πρισιμιτζάκης 23 (3), Σεφέρης 15 (1), Τσιρίγκας, Χαρατσής 8 (2)

New World Fix (Τασιούδης): Diallo 18, Αθηναίος 15, Γαλανός, Κιτσαντάς 2, Ζωιτός 20, Λογγίτσης 4, Πανταζής, Παπαδόπουλος 6 (2), Σιάποντης 13 (3), Τσεκουρλούκης 2, Κόκκινος 9

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!