28/09/2022
La Bola De Papel 23 12 11 24 - 70 -
Saint Pauli 6 14 22 10 - 54 -

Με «προίκα» το πρώτο δεκάλεπτο η La Bola De Papel!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Development League η La Bola De Papel, αφού επικράτησε δύσκολα της Saint Pauli με 70-54. Η ομάδα του Αβούρη ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε μια διαφορά ασφαλείας, «πάτησε» πάνω σε αυτήν και έφτασε στη νίκη.

Όπως προαναφέραμε, οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο ξεκίνημά τους. Με πρωταγωνιστές τους Τζαναβάρα, Μ. Τσουκάλη, Βιδάλη και Φλώρο προηγήθηκαν στο 10’ με 23-6 και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι που έμειναν 8’ λεπτά περίπου χωρίς καλάθι, είδαν τον Παντελή να ξεχωρίζει με την απόδοσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι «κόκκινοι» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημητρόπουλο, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 35-20 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επίθεση, με τους Παντελή, Πιτένη και Τσιχριτζή να κάνουν την διαφορά, ωστόσο το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο.

Τα… πάνω κάτω επιχείρησε να φέρει στην αναμέτρηση η Saint Pauli. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Παντελή, Στεργιόπουλο και Τζεβελεκίδη το 35-20 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε 46-42 στα τέλη του δεκαλέπτου. Έτσι, το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον.

Με την είσοδο του Δημητρόπουλου η La Bola παρουσιάστηκε βελτιωμένη στο παρκέ στην τέταρτη περίοδο. Ο αστέρας των γηπεδούχων ήταν εξαιρετικός τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, ενώ οι Κούτρας και Τζαναβάρας σκόραραν όταν η μπάλα «έκαιγε». Η La Bola De Papel με επιμέρους σκορ 24-10, έφτασε τελικά στη νίκη με 70-54. Οι «μαύροι» προσπάθησαν μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, όμως ξέμειναν από δυνάμεις και δεν κατάφεραν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τζαναβάρας με 13 πόντους (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/32 δίποντα (59%), 7/31 τρίποντα (23%) και 11/27 βολές (41%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/27 δίποντα (41%), 4/20 τρίποντα (20%) και 20/39 βολές (51%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

La Bola De Papel (Αβούρης): Βιδάλης 3, Δημητρόπουλος 13 (1), Κοντίνος 4, Κούτρας 11 (3), Μαρινάκης, Οικονόμου 2, Παπαζαχαρίας 2, Τζαναβάρας 13 (1), Μ. Τσουκάλης 15 (1), Π. Τσουκάλης 4, Φλώρος 3 (1)

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμπάς, Λεμονίδης 6 (1), Μπόζιος 2, Παντελής 22 (1), Πιτένης 9, Στεργιόπουλος 6 (2), Τζεβελεκίδης 8, Τζωβάρας, Τσιχριτζής 1

Τι μας άρεσε: Το δυναμικό ξεκίνημα της La Bola De Papel στο παιχνίδι και η προσπάθεια της Saint Pauli για να κάνει την ανατροπή.

Τι δεν μας άρεσε: Το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο της Saint Pauli.