12/10/2021
Draft Fathers 11 15 11 12 - 49 -
Orlando Tragics 6 7 11 12 - 36 -

Με προσήλωση στην άμυνα οι Draft Fathers!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν στον τέταρτο όμιλο της Development League οι Draft Fathers, οι οποίοι έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από την μέχρι το φινάλε, επικράτησαν των Orlando Tragics με 49-36 στο κλειστό του Κολωνού!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Draft Fathers, καθώς με 5 πόντους του Ρούσσου και δίποντα των Πεπόνη, Βλαχοθανάση και Παρμακλή, προηγήθηκαν με 11-6. Ο Κολυβάς ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας τους 5 από τους 6 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Κανέλλου και 6 του Ιωακείμ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στους 15, 26-11, 1:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 26-13, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Orlando Tragics ο Μεϊντάνης από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ο οποίος πέτυχε και τους 7 πόντους της ομάδας του σε εκείνο το σημείο.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την παρέα του Σκληράκη να διατηρεί το +13, 37-24, χάρη σε 5 πόντους του Βλαχοθανάση. Τους Τραγικούς κράτησε όρθιους στην τρίτη περίοδο ο Κολυβάς με τους νέους 7 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 37-24!

Με 5 πόντους του Αγαλόπουλου και τρίποντο του Αγγελιδάκη, οι Orlando Tragics πλησίασαν στους 7, 39-32, στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο, στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ρούσσος για τους γηπεδούχους και με 7 πόντους, χάρισε τη νίκη στους Draft Fathers με 49-36.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 17/42 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 8/40 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των Draft Fathers ο Παρμακλής με 4 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Κολυβάς με 10 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Draft Fathers (Σκληράκης): Παρμακλής 4, Σκληράκης 2, Βλαχοθανάσης 7, Μαστορόπουλος 1, Κανέλλος 8, Μπαρδούλης, Ιωακείμ 6, Ρούσσος 18 (2), Πεπόνης 3

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Τσαμουράς, Ζαφειρόπουλος 2, Μεϊντάνης 8 (1), Κριαλάκος, Αγγελιδάκης 7 (1), Αγαλόπουλος 7 (1), Κολυβάς 10 (1), Σιμιτιάν 2

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία των Draft Fathers, στοιχείο που τους οδήγησε στην σχετικά εύκολη νίκη!