35
Aces 9 13 7 6 - 35 -
Peristeri Nets 14 12 10 14 - 50 -

Με προσήλωση στην άμυνα οι Nets!

Το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στον Κολωνό οι Peristeri Nets, καθώς για την 14η αγωνιστική του έκτου ομίλου της D2-League επικράτησαν πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 35-50 των West Coast Aces!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Peristeri Nets, καθώς με 5 πόντους του Ντιαρά και 3 του Δεσποτάκη, προηγούνταν με 9-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Γιώργος Κοντακιώτης με 4 πόντους και οι Μαραβέλιας – Ευμορφόπουλος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδιο το σκηνικό του παιχνιδιού και στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Κοζαδίνου να φτάνει μέχρι και στο +9, 9-18, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 22-26, έχοντας έξι παίχτες με 2 πόντους. Τους West Coast Aces κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο οι 8 ακόμη πόντοι του Γιώργου Κοντακιώτη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Peristeri Nets έχτισαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 10 πόντων, 22-32, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 29-36, με τους Evis, Hoti, Ντιαρά, Δεσποτάκη και Μπρατσιάκο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Από την άλλη μεριά, το κουπί στην επίθεση των Ασσών στην τρίτη περίοδο τραβούσαν οι Γιώργος Κοντακιώτης, Μπατζάκας και Ευμορφόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 29-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Περιστεριώτες ήταν ανώτεροι και με τους Ντιαρά (4π), Μπρατσιάκο (4π) και Σιρινίδη (4π) να ηγούνται της επίθεσης της ομάδας τους, έφτασαν στη νίκη με 35-50. Για τους West Coast Aces στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Νίκος Κοντακιώτης και Μπατζάκας με 4 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 16/56 δίποντα και 0/13 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/7 βολές, 23/54 δίποντα και 0/17 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των West Coast Aces ο Γιώργος Κοντακιώτης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 7/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Peristeri Nets ο Ντιαρά με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 5/12 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 4 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

West Coast Aces (Μπατζάκας): Κοντακιώτης Γ. 15, Ναρεκιάν, Κοντακιώτης Ν. 4, Ευμορφόπουλος 5, Μπατζάκας 7, Μαραβέλιας 2, Τσουτσουράκης 2

Peristeri Nets (Κοζαδίνος): Κανής 2, Μπρατσιάκος 8, Δεσποτάκης 7, Hoti 8, Γιατζιτζόγλου, Σιρινίδης 6, Evis 6, Περδετζόγλου 2, Ντιαρά 11

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για τρία δεκάλεπτα!