06/10/2022
Tsouvalia 9 9 16 18 - 52 -
Brazzerzz Beachterzz 25 18 15 16 - 74 -

Με πρωτιά στους "64" οι Brazzerzz Beachterzz!

Με το απόλυτο πέρασαν στους "64" του Basketaki Cup οι Brazzerzz Beachterzz, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τα Tsouvalia με 52-74 στο κλειστό του Περιστερίου και έκαναν το 3/3 στον πέμπτο όμιλο του θεσμού!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Brazzerzz Beachterzz στο ματς, καθώς με 12 πόντους του Δημητριάδη, τρία τρίποντα του Ζώτου και ένα του Βγενόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 7-25. Το σκορ της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κοτσιλίνης, ενώ νωρίτερα 5 πόντους πέτυχε Καλαντζής και δύο ο Πετράκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 7 πόντους του Ευσταθόπουλου, 4 του Ζώτου και 4 του Δημητριάδη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 25 πόντων, 18-43. Λίγα πράγματα για τα Tsouvalia και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Καλαντζή να σκοράρει 4 πόντους, τον Κοτσιλίνη ένα τρίποντο και τον Κυριακίδη ένα δίποντο.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την παρέα του Δημητριάδη να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας, 34-58, έπειτα από 6 πόντους του Πίλτση, 4 του Δριβάκου και τρίποντο του Ζώτου. Ο Καλαντζής με 7 πόντους συνέχισε να τραβάει το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ ένα τριποντάκι έβαλε ο Κοτσιλίνης. Σκορ τρίτης περιόδου 34-58!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Brazzerzz Beachterzz έφτασαν εύκολα στη νίκη με 52-74, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ζώτου, Δριβάκου, Πολυχρονόπουλου και Βγενόπουλου. Για τα Tsouvalia στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κυριακίδης, Τσίγκος, Γεωργίου και Πετράκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 17/48 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 19 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/12 βολές, 22/48 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 27 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος για τα Tsouvalia ο Κοτσιλίνης με 7 πόντους, έχοντας 1/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp των Brazzerzz Beachterzz ο Ζώτος με 15 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Γεωργίου 4, Καλαντζής 16 (1), Κοτσιλίνης 8 (2), Κυριακίδης 11 (1), Πετράκης 7, Τσίγκος 6

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος 7 (1), Δημητριάδης 16 (1), Δριβάκος 14, Ευσταθόπουλος 9 (1), Ζώτος 15 (3), Πίλτσης 6, Πολυχρονόπουλος 7 (2)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!