10/12/2023
Porto Raftors 20 10 9 8 6 53 -
Campeon Εθνικός Star 10 12 11 14 7 54 -

Με ψυχή χιλίων λεόντων ο Campeon Εθνικός Star!

Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα,  αλλά και τους Παπαγιαννάκο και Κονιτόπουλο να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση, κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο έχοντας προβάδισμα 10 πόντων με σκορ 20–10. Από την άλλη πλευρά, ο Δεληδάκης τελείωσε το κομμάτι αυτό με 6 πόντους στο ενεργητικό του.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι όχι απλά ισορρόπησαν την αναμέτρηση, αλλά κατάφεραν να κερδίσουν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 10–12. Ο Σέργης κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Λάγιος έξω απ’ τη γραμμή των 6.75. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γιώργος Μπαντουβάκης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του 5 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 30–22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν ακόμα περισσότερη πίεση στον αντίπαλο τους, έπαιξαν εκ νέου εξαιρετική άμυνα, έλεγξαν ριμπάουντ και με τον Σιαπάνη να πετυχαίνει δύο προσωπικά παλικαρίσια καλάθια ροκάνισαν ακόμα περισσότερο την διαφορά στους έξι πόντους με σκορ 39-33, όπου ήταν και το σκορ της προτελευταίας στροφής.

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε διαφήμιση για την διοργάνωση, αλλά και το ίδιο το άθλημα, καθώς τα όσα διαδραματίστηκαν στις τελευταίες στιγμές της κανονικής περιόδου είναι όλα αυτά τα οποία μας έχουν κάνει να λατρέψουμε το άθλημα του μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι με τον Δεληδάκη να πετυχαίνει σπουδαία σουτ έστειλαν το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο(47-47). Εκεί, η ομάδα του Σιαπάνη με μία βολή του ίδιου, αλλά και δύο μεγάλα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 των Λάγιο και Δεληδάκη, κατάφεραν να πάρουν μία πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Development2 League με σκορ 53-54.

Betsson MVP ο Στέλιος Σέργης με 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Κονιτόπουλος είχε 13 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 3 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 16/43 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 1/6 βολές, 45 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/38 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 10/17 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη.

Porto Raftors(Σιαχάμης): Καλδέλης, Κονιτόπουλος 13, Δ.Μπαντουβάκης 6, Γ.Μπαντουβάκης 10, Παπαγιαννάκος 13, Σαβίτσκι 3, Σιαχάμης 8, Σουγιουλτζής.

Campeon Εθνικός Star(Σιαπάνης): Δελιδάκης 17, Λάγιος 6, Λάππας 2, Μελάς, Σέργης 7, Σαπάνης 9 Τόλιας 8, Φλάσκος 5.

Τι μας άρεσε: Τα μεγάλα καλάθια των Δεληδάκη, Λάγιου και Σιαπάνη.